В периода 2010–2017 г. ловът на сръндаци в ДЛС-Тервел е в затишие. За осем години са отстреляни 3 сръндака, като само един от тях е с бронзов медал. През следващата 2018 година са отстреляни три животни и така стигаме до настоящата година. Към момента в стопанството има отстреляни 14 сръндака – трофейни и селекционни екземпляри. От тях 5 са отличени с медал – 1 златен със 143,68 точки по CIC, 2 сребърни – с оценки 122,75 точки по CIC и 115,2 точки по CIC и 2 бронзови. Успехът на лова на сръндаци този сезон е възнаграждение за неуморния труд на служителите на ДЛС-Тервел, както и на амбициите на директора инж. Георги Ботев, който е решил да върне славата на стопанството от миналия век и да възстанови популацията от този вид дивеч чрез непрестанни грижи и целенасочена селекция.
В Държавно ловно стопанство Тервел подготовката за ловът на сръндак започва месеци преди откриването му- поддържане на дивечовите ниви, прецизно почистени ловни просеки с цел отлична видимост на стрелеца, който да може да проследи дивеча преди произвеждането на точния изстрел, ремонтиране на наличните и изграждане на нови чакала. Тази година в стопанството по идея на инж. Ботев са изработени мобилни/преносими чакала, които са допълнително удобство за ловците и в същото време са една от мерките за провеждане на безопасен лов. Изградени са хранилки и се извършва интензивно подхранване с цел задържане на дивеча и изграждане на навик в него да посещава едни и същи места. Много важни са извършваните наблюдения, защото чрез тях ловните водачи в детайли се запознават с навиците на дивеча, получава се информация за структурата на популацията – възраст на животните, трофейни качества, нужда от селекционен отстрел, което е нужно при провеждането на лова.
Ловът на сръндак се приема от ловците като най – емоционалния, носещ изключителна наслада и огромно количество адреналин. В период от годината, когато почти всеки друг лов е забранен от май – до октомври, всеки ловец може да изпита уменията си в ДЛС-Тервел. Ловът на сръндак се извършва чрез причакване на земята или от чакало и чрез издебване на ход. Като всеки от методите е предизвикателство и има своите специфики.
Ловът чрез причакване се провежда обикновено вечер и понякога сутрин, когато сърните излизат да се хранят или се прибират от паша. Добре подготвеният ловен водач избира такова място, което да е не само удобно за стрелба, но и да има обзор за наблюдение на приближаващите сърни, без те да могат да го забележат, като задължително водачът се съобразява с вятъра и посоката от която се очаква дивеча, тъй като сърните имат изключително силно развито обоняние, а усетят ли присъствие сменят посоката си на движение. Ловуването чрез причакване има своите съществени предимства, защото при него проличават уменията и познанията както на водача, който трябва да избере правилното място, да прецени безпогрешно подлежащия на отстрел екземпляр, така и тези на ловеца, който да го порази с точен и безкомпромисен изстрел.
Ловът чрез издебване е не по–малко вълнуващ и емоционален. При този начин се изисква още по–голяма прецизност и подготвеност. Умението на ловеца и водача да се слеят с околната растителност, възможността да издебнат дивеча и да го приближат на изстрелно разстояние, водачът правилно да подбере нужния екземпляр от стадото и ловецът да го порази на място – всичко това си е висше ловно майсторство, успехът от което носи върховна наслада.
Ловът на сръндак във всичките му форми е едно невероятно предизвикателство, с което тази година ДЛС-Тервел се справи повече от успешно. Голяма част от гостите дошли веднъж и усетили това уникално преживяване са връщат отново. Всеки един от тях е не само клиент, а и специален гост за работещите в стопанството, които се стараят да осигурят за ловците едно запомнящо се изживяване.
Ако и Вие искате да добавите в колекция си легендарен ловен разказ, който да разказвате пред приятели, заповядайте в Държавно ловно стопанство Тервел.
Очакваме Ви!