Инженер Геронтиев, какви мерки предприемате за опазване на горите от пожар?
Официално пожароопасният сезон не е обявен, но въпреки че зелената растителност е още свежа, опасност от пожари има. Пожар възникна на 11 юни в местността „Мечката“. Сигналът дойде от наш служител. Пожарът беше локализиран бързо от горските служители и от служителите на Пожарната. Статистиката показва, че запалване на гора миналата година е имало на 15 април, на 31 май и на 2 юни. Опасността от пожари в боровите гори е целогодишна. Мерките? Ние винаги сме на крак. Призовавам гражданите да сигнализират винаги, когато им се струва, че има нередност в горите и за пожари или за запалване в горска територия. Сигналите се подават на тел. 112. Винаги реагираме. Не се притеснявам, че някои от сигналите не са свързани с нарушения. Проверяваме и се обаждаме на гражданина, че няма нарушение. Друга мярка – имаме малък противопожарен автомобил. Това ще ни помогне за по-бързото гасене на пожара. Но по-важното за нас е да правим така, че да няма пожари. Ето, на Шуменското плато се палят огньове не само на определените места. Палят се и на забранени места, които са обозначени с информационни табели.
Какви според вас са причините за горските пожари?
Пожарите нанасят най-големите щети на горите. Могат да настъпят необратими последици за горската растителност – да изгори гората или да причиним съхнене. Една изгоряла гора много трудно се възстановява. Гражданите трябва да знаят, че горските обикалят и питат компаниите как ще си загасят огъня. Даже оставят туби с вода. Ние не можем да обхванем цялата гора. Гражданите трябва да пазят гората. Без тях не можем да се справим. Миналата година на територията на ДГС – Шумен са опожарени 18 декара. Там, където не е разрешено и се палят огньове, ще се налагат глоби. Еднократният размер е 500 лв.
Какво е състоянието на горите?
Състоянието на горите е добро. Всяка седмица събираме информация за здравословното им състояние.
Около нас има много горски територии. Има ли изкуствено създадени гори?
На много територии има изкуствено създадени гори. Изцяло изкуствени са горите от черен и бял бор. Преди 80 години борът е бил непознат в района. Той се засява на места, където нищо друго не вирее. Горите от акация също са създадени изкуствено. Акацията не е български вид. Изкуствени са горите от червен дъб.
Въпросите зададе Здравка ЙОРДАНОВА