Магнетична гора и дивеч с отлични трофейни заложби привличат любителите на лова в „Шерба”. Ловното стопанство към Североизточно държавно предприятие е първото и най-старото в България. То предлага отлични условия и за екотуризъм, фотолов, спортен риболов. Високо ценени както от българските, така и от чуждестранните ловци, уникалните природни дадености на „Шерба” се опазват и развиват от опитен екип, под чиито грижи инвестициите се увеличават, работата се оптимизира многократно, а само за последните три години приходите от ловен туризъм нарастват двойно.
„Запасите ни от благороден елен, сърна, дива свиня достигат предвидения оптимален брой – резултат, който се дължи на добро познаване и отговорно стопанисване на района. На територията на стопанството са разкрити и разработени над 3000 декара дивечови ниви и ловни просеки. Построени са много ловнотехнически съоръжения, в това число и две аклиматизационни огради за муфлони, лопатари и диви свине. Неотдавна изградихме нови високи чакала и закрити за лов на хищници и диви прасета. Поставихме и нови хранилки-ясли, подходящи за фуражи за благородни елени. Тази година сме закупили над 600 тона фураж. Тройно сме увеличи фуражите за дохранване, така че да подсигурим целогодишна грижа за животните”, обяснява директорът на ДЛС „Шерба” инж. Йордан Радославов.
Той определя правилната селекция като приоритет в работата на стопанството. „Шерба” има традиции в отглеждането на дивеч с трофейни качества. Доказателство за това са трофеите със златни медали по международната система за оценяване СІС – благороден елен с 239,77 точки, дива свиня със 141,15 точки и муфлон с 217,00 точки. Най-тежкият трофей на благороден елен, добит в стопанството, е с тегло 13,670 кг, а най-дългите глиги – 29 см – са от дива свиня, отстреляна само преди две години.
В ДЛС „Шерба” се ловува целогодишно. През пролетта и август, по време на брачния период се отстрелват сръндаци. През септември – благороден елен, през ноември и декември – диви прасета на гонка и целогодишно прасета от чакало. „Шерба” предлага ловни трофеи от благороден елен (над 9 кг), елен лопатар (2-3 кг), муфлон (над 70 см), дива свиня (над 18 см). В стопанството се ловуват успешно бекаси и фазани. Сред хищниците предмет на лов са чакал и лисица.
За удобство на ловците са закупени нови високопроходими автомобили, които се използват за охрана и подхранване на дивеча. Стопанството посреща своите гости в ловен дом, ловна хижа и две ловни къщи, които са напълно реновирани през последните 2 години. Обновената и модернизирана база предлага удобство, уют и атмосфера, но истинската магия на „Шерба” (б.а. в превод „хубава гора”) се крие в удивителната природа – край морския бряг има прекрасни условия за лов както в девствена средно планинска местност, така и в равнинен плодороден район.
„Шерба” е една на света”, обичал да казва световноизвестният ловец Ервин Химелзеер. Германецът с над 500 трофея в каталога „Сафариинтернешънъл” е сред рекордьорите по ловни излети в стопанството, където се радвал на слука дори на преклонна възраст. Шест години след смъртта на Химелзеер авджиите още разказват истории за ловните му трофеи. Крупният застраховател на световните футболни първенства превърнал дома си в Бад Зекинген в най-големия частен ловен музей, а елитната си колекция от трофеи на 58 глигана, отстреляни в горите край Горен чифлик, нарекъл Шерба щрасе (б.а. в превод „Улицата на Шерба”).
Заслуги за славата на „Шерба” имат и височайши фигури от соцвремето като Пенчо Кубадински, който е отстрелял три сръндака в стопанството. Точния си мерник тук е пробвал и бившият Първи в държавата Тодор Живков, който ловувал в района броени месеци преди смяната на режима. „Шерба” поддържа през годините страстта към лова на президенти, министри, на много известни лица от обществения и културния живот, от спорта и бизнеса.
В гонка или на пусия обаче всички са равни, всички са в плен на силата и красотата на природата, но и еднакво задължени да спазват строгите правила и безупречната дисциплина за безопасен лов. А настроението, гарнирано с тертиплийски гозби по изпитани авджийски рецепти, обогатява спомените от вълнуващите преживявания.
Надзиратели и егери от километри различават ценните екземпляри, знаят по часове времето и маршрута на животните и непрекъснато полагат усилия за подобряване на техните местообитания, така че да гарантират възпроизводството, климатизацията и охраната на дивеч с безспорни трофейни качества. В опазването на видовото разнообразие по-младите служители на стопанството са рамо до рамо с по-старшите, за да попиват от техния опит. Защото добрата работа в горските и ловни стопанства изисква не просто да трупаш знания за природата, а да се научиш да общуваш с нея, убедени са посветените авджии.
Но „Шерба” не е просто част от историята на ловното дело в България – с нея започва летоброенето на държавните ловни стопанства. Споровете къде да бъде устроена първата у нас централна развъдна станция за полезен дивеч продължават цели три години, преди мястото да бъде окончателно определено. На 9 юли 1930 г. стопанството е създадено с указ на цар Борис III. То получава името на красивата местна гора и в следващите десетилетия много лесовъди трупат опит, полагайки основите на материалната база на дивечоразвъдната станция. В периода от 1950 до 1975 г. ловната наука постепенно се внедрява в практиката, а ДЛС „Шерба” се развива и разраства чрез обединение с горското стопанство в с. Горен чифлик, а през 2012 г. към тях се влива и ДГС „Старо Оряхово”.
Зеленото богатство респектира и лесовъдите, и туристите. Край река Камчия растат уникални по своя състав и произход лонгозни гори от полски ясен и полски бряст. Срещат се и други широколистни видове като дъб, цер, габър, източен бук, а през последните години горските култури са обогатени с бял, черен бор и дугласка.
Днес на площ от над 21 000 хектара стопанството се е утвърдило като атрактивна дестинация за ловен туризъм в северните склонове на Източна Стара планина, от камчийския Коджа Балкан до морето и на по-малко от час път от Летище Варна. Затова не е изненада, че стопанството е предпочитано и от чужденците, но български групи като „Валян – Чистачите” носят на „Шерба” основните приходи от гонки на диво прасе.
„Заявките за ловуване в стопанството се уточняват през февруари, а желаещите да дойдат стават все повече с всяка изминала година”, отчита инж. Йордан Радославов.
Далеч от градския шум, в зелената прегръдка на гората авджиите се надяват на добра слука, а ДЛС „Шерба” им я гарантира с богата фауна – над 2000 диви прасета, повече от 880 благородни елена, 150 елена лопатари, фазани, яребици, бекаси. Наслука!