4 906 диви свине са отстреляни през 2017 година на територията на Североизточното държавно предприятие, в държавните територии и ловните райони на дружините. От предприятието отчитат една изключително успешна година за този вид лов, като отстреляните прасета са близо 700 повече в сравнение в 2016.
„И макар че планът в това направление е завишен, една голяма част от стопанствата дори успяха да надхвърлят заложените бройки“, коментира директорът на СИДП инж. Веселин Нинов. Първенци в това отношение са ДГС-Омуртаг, при които изпълнението е 146%. Следват ги ДГС-Преслав със 130,1%“. По брой на отстреляните животни на първо място е ДЛС-Паламара със 692 отстреляни прасета, а втори остават Омуртаг със 662 животни.
„Доволен съм от работата на колегите. През последните 15 години не е имало такива добри резултати в стопанствата. Изпълнението на плана ни е с 20% над средното за страната и цифрите говорят сами за себе си“, категоричен е инж. Нинов.
Директорът на ДЛС-Паламара инж. Севен Башлъ смята, че добрата екипна работа дава своите резултати. Все повече групи от страната и чужбина предпочитат да ловуват в едно от най-елитните български стопанства, като заявките за лов на дива свиня през тази година са направени още през миналата. „Ловците знаят, че при нас могат да се насладят на красивата природа, да отседнат в изключително модерните ни реновирани хижи и най-важното да отстрелят екземпляри, които със сигурност ще им донесат медали“, разказва Башлъ. През този сезон четири групи ловуващи диви свине са гостували на стопанството и са взели участие в атрактивния лов. Две от тях са от България, а другите две от Дания и Швеция. „Датчаните бяха млади ловци и не успяха да отстрелят много животни, но малко преди да си тръгнат ни казаха, че ще дойдат отново през 2019 година, защото смятат че страната ни и най-вече Паламара са изключително атрактивна дестинации за всеки вид лов“, хвали се Севен Башлъ. Шведската група, която е наброявала 10 ловци, е отстреляла 52 животни за два дни, но рекордът за годината държат четирима българи от столицата, които за три дни са отстреляли 155 диви прасета.
„2017 година беше много успешна за ДГС-Преслав“, коментира директорът на стопанството инж. Янко Йорданов. Три групи – немска, шведска и българска са се включили в груповия лов на дива свиня през този сезон. И трите групи вече са направили своите заявки за следващия сезон и са категорични, че отново ще се върнат в Преслав.
„Постоянно комуникираме с ловците, техните водачи и преводачите. Задължително се запознавам с хората от всяка група и се стремя да отговоря на въпросите им, а те се интересуват буквално от всичко“, споделя инж. Йорданов. За него е важна обратната връзка както с неговите хора, така и с гостите. Във всяка група има водещ ловец или представител на туроператорската фирма, която организира престоя на чуждите ловци. След края на лова те казват ако нещо не им е харесало или ако имат някакви забележки. „Досега не сме били критикувани нито веднъж“, с гордост отбелязва Янко Йорданов. От 9 до 11 януари в стопанството гостува немска група, водена от представител на най-голямата немска туроператорска компания. „Този човек е разузнавача на фирмата и очаквам с нетърпение крайната му оценка. Предполагам че ще бъде много добра, но все пак всичко ще стане ясно след няколко седмици. Ако той е останал доволен, то това ще бъде много добре за нас и ще привлече още чужди ловци в стопанствата в системата на Североизточното държавно предприятие и в частност в нашето стопанство“, коментира директорът на ДГС-Преслав.
„Създали сме отлична организация, всеки от колегите знае какво трябва да направи преди, по време на и след лова. Действаме като една идеално смазана машини и при нас място за грешки просто няма. Когато ловците пристигнат те виждат крайния резултат, но никой не знае какво се прави седмици и месеци преди това, за да се получи всичко перфектно“, обяснява инж. Йорданов. И макар че той е един от най-младите директори в системата, колегите му го слушат, защото смятат че той ще изведе ДГС-Преслав на едно от челните места в страната. Затова и ловните водачи следят дори и през почивните дни движението на животните, захранват ги, наблюдават най-ценните екземпляри. В зависимост от прогнозата за времето инж. Йорданов разработва няколко варианта за мястото на гонките и тяхната продължителност. „Хората ми са запознати в детайли с всеки план за деня и когато сутринта им кажа на кой вариант се спирам в зависимост от времето, всеки тръгва към определеното му място и знае точно какво ще прави през целия ден“, обяснява Янко Йорданов. В груповия лов на дива свиня участват 40 гоначи и служители на стопанството, затова и всичко трябва да е планирано с абсолютна точност, да се знае къде е началото и края на гонката и къде трябва да се съберат хората, за да отидат на новото място. Ловците и техните водачи разполагат с над 10 високопроходими автомобила, но най-голяма атракция за чужденците си остава руската „Лада“ Нива, като всеки иска поне да се снима с такава кола. От стопанството осигуряват и храната на ловуващите. „Винаги избираме за обяд някое красиво място в зависимост от сезона, за да могат хората да се наслаждават на прекрасната ни природа и да похапнат традиционни за българската кухня гозби. Не сме имали случай някой да остане недоволен от храната, която предлагаме. За последната група бяхме направили и туршия. Оказа се, че немските ловци за първи път виждат консервирана бамя и им беше интересно как се приготвя и каква е рецептата ни“, продължава разказа си Янко Йорданов. През студените месеци задължително за всички участници в лова се приготвя и горещ билков чай, след което гонките продължават.
Вечер, след приключване на лова, се прави разбор на изминалия ден. Инж. Йорданов споделя, че събира хората си, за да се види дали има някакви пропуски в програмата и те да бъдат изгладени на следващия ден. След като гостите си тръгнат се прави цялостно оценка на представянето. Служителите на стопанството сами посочват плюсовете и минусите на лова през изминалите дни и така пропуските стават все по-малко. Работата през следващите дни продължава, като след оценката на трофеите се прави окончателен анализ и въз основа на него започва подготовката за следващата група.
„От 2014 година на територията на ДЛС-Черни Лом провеждаме селекционен лов при дивата свиня. Запазваме най-добрите екземпляри, като по този начин обогатяваме и съседните райони. Това разбира се е основната ни цел, но от друга страна успяхме да увеличим и популацията с над 200 прасета“, коментира директорът на ловното стопанство в Попово инж. Симеон Давидков. В стопанството са преценили, че провежданата селекция дава много добри резултати и затова и през 2019 година работата ще продължи в това направление.
В ДЛС-Черни Лом гонки за диви свине се правят само в базите за развитие на дивеча. В базата в Голямо градище през този сезон гостуваха 2 групи – една чешка и една българска. Отстреляни са общо 27 диви свине, като от тях има 16 глигана. 8 от тях са с бивни над 22 сантиметра, а останалите са с до 20 сантиметра. „До тук имаме два златни медала и пет бронзови“, с гордост споделя Симеон Давидков. Очаква се през февруари в базата в Еленово да гостуват още три групи от България, които са чести гости в стопанството. През последните няколко години все повече български ловци избират стопанството в Попово, заради добрата организация при лова на дива свиня.
„Доволни от работата ни са не само гостите от страната и чужбина, но и хората от ловните дружини, които граничат с нас. При този начин на стопанисване на дивеча се увеличи ползването и при тях. В едната дружина отстреляха 32 прасета, а в другата 27, докато в останалите, които нямат обща граница с нас равносметката им от тази година е 7-8 прасета“, допълни инж. Давидков. Според него ДЛС-Черни Лом реално се явява развъдник на добри екземпляри за всички видове дивеч, каквато е и целта на стопанството. „За добрата ни работа в полза на ловците може да се съди по цифрите. През 2014 година в съседните на нас ловни дружини се отстрелваха по 3-4 прасета на сезон, а сега ловците бият по 30 животни. Нека всеки сам да си направи изводите“, категоричен е инж. Давидков.
Ако все още не сте избрали къде да ловувате през този сезон, то знайте че стопанствата на Североизточното държавно предприятие ви очакват. Те са сред най-старите в страната, познати са в Европа и заради това в тях ежедневно се полагат грижи за животните, тяхната численост и генетични заложби. Красивата природа на североизтока и съчетанието на море, планина и равнина ще ви донесат допълнително удоволствие и много незабравими спомени.
Наслука!