Пет млади мъжки лопатара бяха разселени в ДЛС-Тервел в началото на тази година. През януари още три лопатарчета бяха доставени в стопанството. Животните са от ДЛС-Студен кладенец и са в добро състояние. В стопанството се поддържа добра и стабилна популация от този вид дивеч. През 2016г. германския ловец Вернер Аустерман отстреля в Тервел елен лопатар обявен за нов национален рекорд. Трофеят с оценка от 208,22 т. по системата на CIC и с тегло 4,750 килограма подобри рекорда на страната ни, който се държеше от животно отстреляно от Тодор Живков през 1984 година в стопанство Воден. В челната десетка – на шесто и седмо място, са още два трофея от елен лопатар, отстреляни в ДЛС-Тервел през 1972 и 1981 година.
По данни от последната таксация на територията на ДЛС- Тервел има 112 броя елени лопатари. Доставянето на животни отвън цели не само подобряването на генофонда, но и казано на ловен език “опресняване на кръвта“, което в съчетание с благоприятните климатични условия за развитие и упорития труд на служителите стои в основата на поддържане на устойчиви запаси от елен лопатар с отлични трофейни качества.
В стопанството вече са разселени и 6 кошути, уловени през януари в ДЛС-Паламара. За втора поредна година в ДЛС-Тервел се извършва разселване на този вид дивеч, с което се цели не само увеличаване на числеността, но и подобряване на генофонда. Ръководството на териториалното поделение работи за поддържане и увеличаване на запасите от едър дивеч. Показателен е отстрела на уникални индивиди на благороден елен и елен лопатар през последните години, което е доказателство за отлично ниво на трофейно зрелите животни в стопанството.
В стопанствата от Североизточното държавно предприятие се следи популацията не само на едрия дивеч, но и на дребния. 56 броя диви зайци бяха разселени в ДЛС-Паламара преди няколко седмици. Целта е да се възстанови популацията на този вид. Дивите зайци в природата намаляха драстично в края на миналия век, като причините за това са комплексни, но най-вече са свързани с интензивната стопанска дейност и използването на много химически вещества, които водят до значителни промени в местообитанията на животните. Вина за намаляването на дребния дивеч имат и хищниците, в това число и скитащите кучета. Историята на ДЛС-Паламара сочи, че на територията на стопанството в миналото е имало изобилие както от едър, така и от дребен дивеч. В ловностопанските райони на поделението има много добри условия за развитието на много животински видове.
Диви зайци бяха разселени и в ДЛС-Тервел. 20 броя животни, половината от които мъжки, бяха пуснати на свобода в един от ловните райони на стопанството. С носталгия по-старите ловци в Тервел си спомнят времето, когато заекът е бил основен обект на лов в нашата страна. Известно е че преди 25-30 години България е изнасяла хиляди зайци, но числеността на този вид дивеч намалява прогресивно от 1970 г. насам, по-осезаемо след 1994 г. Официалните таксации посочват запаси в рамките на 370 до 420 хил. индивида за последните 20 години, колкото е бил отстрелът на заек през 1970 г. Причините за критичното намаляване на дивите зайци са комплексни: от влошаването на местообитанията, в частност интензивната селскостопанска дейност, липсата на подходящи укрития през цялата година, недостатъчните усилия в посока стопанисването на дивите зайци, което пък от своя страна води до необходимостта от вземане на мерки, като една от тях е разселване в страната.
500 броя фазани ще бъдат разселени през тази година в държавните ловни територии на ДЛС-Балчик. Птиците са закупени от ДЛС-Сеслав. 200 от тях вече са пуснати в района на Батово, а останалите се доотглеждат във фазанарията на стопанството в село Соколово и ще бъдат пуснати на свобода в края на този месец /февруари/, ако метеорологичните условия са добри. Всяка година в ДЛС-Балчик се разселват между 500 и 1 000 фазана. В резултат на това популацията в района вече се е увеличила значително, което пък привлича ловци от Италия, Турция и България. Най-голям интерес към този вид лов проявяват групи от южната ни съседка, като през последните пет години броя на желаещите да ловуват в Балчик нарасна многократно. Членовете на ловните дружини в района на Батово също отчитат, че фазаните са се увеличили, а заедно с това и интересът към птичия лов.
Разселването на дивеч е едно от ловностопанските мероприятия, което се превръща в трайна политика на ръководството на Североизточното държавно предприятие и цели да възстанови запасите от дивеч в районите, в които те не са достигнали нормалните нива. Ежегодното разселване на животни в ловните стопанства ще продължи, за да може ловците, които решат да ловуват в Североизтока да имат по-големи възможности за избор и престоят им в поделенията на СИДП да бъде наистина незабравим.
Очакваме ви!