В периода 07-08.10.2024 г. се проведе финална мониторингова мисия по проект LIFE19NAT/BG/001133-LIFE IASHAB „Горите на Североизтока“ с участието на г-н Ласло Бечи – Началник сектор „LIFE природа и биоразнообразие“, Европейска агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (УО на програма LIFE), г-н Ивайло Зафиров – мониторингов експерт от консорциума за мониторинг и оценка на Програма LIFE NEEMO EEIG, инж. Николай Василев – началник отдел „Стратегии и планиране в горското стопанство“ в Дирекция „Търговски дружества и държавни предприятия“ към МЗХ и инж. Петър Ганев – зам.-директор на СИДП.
Старт на проверката бе даден в офиса на СИДП в град Варна, където инж. Николай Василев, ръководителят на проекта – инж. Веска Стойнева и финансиста г-н Янко Янков представиха пред проверяващите и всички работещи по проекта постигнатото към момента. По време на презентацията стана ясно, че предварително зададените площи са първоначално намалени с 40% заради инфлацията, увеличението на заплатите, ковид и др. Въпреки намалението, за което е информиран секретариата на програма LIFE през април, 2023 г., от стопанствата са надхвърлили коригираните площи, но г-н Ласло Бечи коментира, че с намалението няма да бъдат постигнати напълно целите на проекта. Лесовъдите, които работят по „Горите на Североизтока“ дадоха заявка за продължаване на работата по проекта, за да бъдат изпълнени в максимална степен заложените цели.
Още един момент разискваха проверяващите и финансиста на проекта – отчитането на заплатите на работниците, в кое перо трябва да бъде и какви са необходимите действия, които трябва да бъдат предприети за евентуално подписване на анекс към Грантовото споразумение за предоставяне на финансова помощ.
След камералната част проверяващите и екипа по проекта посетиха разсадника на ТП ДЛС-Балчик. Заместник директорът на стопанството инж. Радослав Радев отчете, че са събрани над 7 тона семена дъб и ясен, въпреки че последните няколко години семеносенето е изключително слабо и качеството на самите семена не е добро. Радев обясни, че по проекта са произведени 360 000 фиданки от дъб, ясен, липа и др. Част от възстановяването на приоритетните местообитания се извършва с директно залесяване с жълъд. Семена се използват и при попълване на културите, стана ясно при посещение на един обектите по проекта в ТП ДГС-Генерал Тошево. Директорът на стопанството инж. Йорданка Найденова сподели и опита им за справяне с издънките на акацията. Тя показа на проверяващите нова култура върху площ от 30 декара, която е в много добро състояние. Найденова обясни, че в стопанството е направен опит, като след изкореняване на акацията на площ от 78 декара е засята пшеница, като по този начин се спира развитието на издънките и се намалява използването на хербициди за тяхното унищожаване. Този иновативен подход се прилага за първи път в страната ни и тепърва ще бъде дадена оценка на неговата ефективност.
По време на проекта в разсадника на ЮЗДП ДП гр. Благоевград в с. Локорско са произведени и 29 070 контейнерни фиданки, като събраните семена са от района на ТП ДГС-Генерал Тошево, където е извършено залесяването. Приоритетни за използване по проекта са местни видове, устойчиви на засушаването, което е все по-силно изразено в Североизточна България. Прогнозите за очакваните промени в климата на Добруджа и въздействието им върху разпространението на дървесните видове, са част от експертен доклад, изготвен по проект „Горите на Североизтока“.
Лесовъдите от ТП ДЛС-Тервел демонстрираха още една иновация за справяне с издънките на акацията, като при пръскането с хербициди новозалесените фиданки се покриват, за да не бъдат унищожени.
Отчетени бяха и резултатите от проекта на територията на ДГС-Нови пазар, където е проведена борба с инвазивните видове и са възстановени приоритетни местообитания по Натура 2000. В стопанството проверяващите посетиха култура създадена през пролетта на 2024 година. Лесовъдите отчетоха, че при фрезоването преди залесяването са се появили нови издънки от акация и затова отдела, който ще се залесява сега ще бъде окосен, за да се види разликата и да се отчете ефекта от двата вида дейности.
Проектът LIFE19NAT/BG/001133-LIFE IASHAB се изпълнява с финансовата подкрепа на Програма LIFE Nature 2019 на Европейската комисия. Основната цел е да бъдат премахнати насаждения от инвазивни чужди видове, и да се възстановят приоритетни горски местообитания, като натрупаният опит ще помогне за справяне с проблема не само в България, но и във всички страни, в които инвазивните видове са проблем.