Дъждовните дни отминаха, слънцето светна приветливо за радост на всички, които вече са отпуска, но пък със засушаването се увеличи значително риска от пожари. Освен огромните икономически загуби, огнените стихии носят след себе си унищожаване на голяма част от местообитанията, ценни растителни и животински видове. Пожарите в горите и земеделските блокове водят до намаляване запаса на местен дребен дивеч, а възстановяването на унищожените хабитати отнема много време и ресурси.
Не само пожарите обаче са опасни за местния дребен дивеч, а и част от дейностите свързани с прибирането на реколтата. Общата площ на ЛСР в обхвата на СИДП е 1 400 000 хектара. 73% от тях са разположени в земеделски територии, където се отглеждат различни селскостопански култури, като по това време на годината започва жътвата им. За съжаление механизираната работа в нивите води до сериозни щети през този период, защото с прибирането на житните култури съвпада размножаването и отглеждането на малките при пъдпъдъка, яребицата, фазана и дивия заек. В нормативната уредба е посочено, че по време на жътва машините трябва да бъдат оборудвани с тъй наречените плашещи устройства, които в миналото се използваха масово, но сега почти не се употребяват. Ефектът им е силно подценен от земеделците, но ловците и ние – стопанисващите дивеча, смятаме че тези устройва спасяват много малки животни и птици.
Много важна за опазване на дивечовия запас е и схемата по която се прави жътвата. Най-често комбайните минават по края на блока и постепенно стесняват ожънатата част, като оставят за последно центъра на всеки един блок. С този начин на работа дивеча постепенно се избутва в средата на нивата. В последната неожъната ивица остават всички живи същества, които не смеят да излязат на открито, тъй като се чувстват застрашени. Естественият им инстинкт ги принуждава да стоят на място и да се притискат към земята с надеждата, че опасността ще отмине. По този начин, при пожънване на последната ивица, животните и птиците дават най-много жертви. Добре би било земеделските стопани да знаят това и да жънат последователно, от единия край към другия, за да могат всички животни да преминат в съседен блок и да оцелеят.
Друга опасност пред която са изправени животните и птиците е скоростта на съвременните комбайни. За съжаление няма разработена методика, която да показва колко точно са щетите по време на жътва, но на всички ни е ясно, че местният дребен дивеч и неговото поколение трудно оцелява точно в този период на годината, а именно на този дивеч ще се заложи през следващите години, заради драстичното намаляване на дивата свиня в страната ни.
Поради всички изброени до тук причини, ловците и стопаните на дивеча от СИДП, приканват земеделците да се запознаят с проблема и да помогнат при опазване на дивеча в България и неговите местообитания. Само грижите на горските и ловците в случая на стигат. Трябва цялото общество да бъде ангажирано с опазване на природата и всяко едно живо същество.
Подобни публикации