Утвърдени са нови правила за изкупуване на частни гори от държавните горски предприятия. Това става със заповед на министъра на земеделието, в съответствие с чл. 163 от Закона за горите. Изкупуването се реализира от държавните горски предприятия, с което се извършва увеличаване и комасиране на горските територии и се създават условия за по-ефективното им управление, опазване и поддържане на добро здравословно състояние и жизненост, каквато е основната цел на лесовъдството. Средствата за закупуването и съпътстващите го разходи се осигуряват от целевия фонд „Инвестиции в горите“, който акумулира приходи от дейността на предприятията. С промените се разширява обхватът на допустимост на имотите, предлагани за изкупуване, като вече са допустими не само имоти на физически лица, но и на общини и юридически лица.
Отпада кампанийният прием на заявления от собствениците, като процедурата за прием ще е отворена целогодишно, а определените от държавните предприятия комисии ще разглеждат постъпилите заявления на всеки три месеца. Отменено е класирането на заявените имоти по зададени критерии, като с предимство са имоти, граничещи с горски територии – държавна собственост, със защитни и специални функции, съгласно Закона за горите, и имоти на физически лица. За имотите, собственост на общини, предимство при изкупуването се дава на тези, в които преобладават насаждения с характеристики на „гора във фаза на старост“. Целта е държавата да стопанисва и опазва на старите гори, в които не е осъществявана стопанска дейност през последните десетилетия, следвайки Европейската стратегия за горите до 2030 г.
С измененията отпада изискването при подаване на документите собственикът сам да посочва цена за закупуване на имота. Стойността се определя на базата на оценка, изготвена от правоспособен независим оценител, а разходите за извършването на оценката са за сметка на купувача – съответното държавно предприятие. Продължава да е в сила правилото, че се изкупуват само цели имоти и не могат да са предмет на сделка техни идеални или реални части. Съгласно новите правила, собствениците следва в 14-дневен срок да потвърдят писмено това в качеството си на заинтересована страна с цел гарантиране на техния интерес. С оглед защита и на държавния интерес и намаляване на злоупотребите е въведено условие, че държавните предприятия няма да закупуват имоти, собствениците на които са направили отказ през предходните 12 месеца за сделки по покупко-продажба на заявените от тях имоти на държавните предприятия, на определената с оценката цена.
Новите правила дават възможност управителните съвети на съответните държавни предприятия да предлагат на министъра на земеделието изменения на утвърдените им годишни финансови планове за увеличаване на средствата за закупуване на горски територии. До момента успешно са реализирани четири такива целеви кампании – през 2016 г., 2020 г., 2021 г. и 2022 г., като процедурите от последната кампания през 2022 г. се приключват по стария нормативен ред.