45 декара с 31 890 церови фиданки залесиха през 2020 година служителите на ДЛС-Тервел. През последните години в стопанството не само, че се залесяват нови площи, но се възстановяват и полезащитните горски пояси, които са изключително важни за намаляването на водната и ветрова ерозия на почвата. През 2017 година в стопанството бяха залесени 39 декара пояси, през 2018 г. – 53 декара, през 2019 г. – 17 декара, а през миналата година 23 декара. Целта на лесовъдите е да поддържат в добро състояние полезащитните пояси, които са създадени през 60-те години на миналия век и благодарение на които земеделските добиви в Добруджа са се увеличили многократно.
Едновременно с грижите за поясите в стопанството започна залесяване и с медоносни видове, като част от политика за подпомагане на сектор „Пчеларство“, предприета от СИДП по предложение на министър Десислава Танева. През 2019г. са залесени 68 декара с медоносни видове, а през миналата е извършено попълване на културите, там където е необходимо.
През 2020г. на площ от 23 дка пояси е извършено залесяване след извеждане на сеч, като дървостоя в пояса е бил в изключително лошо санитарно състояние, възпрепятстващо естественото съществуване на тази екосистема. На други 22 дка е извършено залесяване в издънково акациево насаждение след опожаряването му през 2019г.
За залесяването на 45 дка е използван цер – местен дървесен вид ветроустойчив с дълбока и мощна коренова система, сухоустойчив, издържащ на продължителни засушавания, студо – и снегоустойчив, издържащ на екстремни минусови температури и честите заледявания. През последните години лесовъдите от стопанството използват местни дървесни видове, осигуряващи по – голяма устойчивост, трайна и дългогодишна ефективност. Преди засаждането на фиданките площта е почистена, извършена е и нужната почвоподготовка.
Залесяването е извършено по заповед на Министъра на земеделието и горите като дейност по Компенсационно залесяване. То се прилага в площи, които не могат да се възстановят естествено и се налага изкуственото им възобновяване. Целта на Компенсационното залесяване е поддържане на баланса в горските територии – площта на отписаните гори от горски фонд да е по-малка или равна на площта на новите залесени територии.
Залесяването е една от основните дейности в горския сектор, като по своята същност то носи ползи не само за микроклимата – от борбата срещу ерозията на почвата, през повишаване ефективността на земеделието, до създаване на благоприятни условия за устойчиво развитие на пчелни семейства и за увеличаване на дивеча и неговата по – добра защита. Залесяването е глобална потика за увеличаване площите заети с гори, като към момента в България те заемат 38% от общата площ на страната и за последните 60 години горските територии са се увеличили с над 600 хил. ха.
СИДП провежда активни залесителни мероприятия, налагайки това като една от основните си политики и само за периода 2020-2023г. ще залеси над 1200 дка нови гори, давайки своя не малък принос за увеличаване на едно от най – големите ни национални богатства – българската гора.
„Горите в света са споделено откраднато съкровище, което трябва да върнем за бъдещето на нашите деца.“ – Дезмънд Туту
Подобни публикации