Сръндакът, този горски красавец с пленяващо грациозната си, но горда по своему осанка, винаги буди у човека възхищение, а трофея му успешно съчетава в себе си компактност, специфичен чар и не рядко почти пълна симетрия. Дори напълно асиметричен трофея от този принц на гората е красив по своему и уникален. Поради това той винаги е бил обект на интерес при трофейния лов в България. Не са рядкост случаите, в практиката на повечето ловни водачи, при които по време на лов за друг вид трофей, небрежно появилия се в периферията на дивечовата нива сръндак привлича вниманието на ловеца и още след първият поглед вече се долавя интуитивно желанието на госта да притежава този атрактивен трофей.
В началото на май, когато започва сезона за лов на сръндаци, ловците вече са забравили по-голямата част от ловните преживявания натрупани през приключилия наскоро активен ловен сезон и копнежа за нови такива е все по-силно осезаем. Времето е прекрасно, температурите са в поносимите за лекото ловно облекло граници, а вече раззеленилата се природа изпълва с приятни ухания и птичи песни кристално чистия горски въздух. Специфично преживяване съчетано с много и приятни емоции е лова на сръндака, особено когато се ловува чрез примамване. Изживяване, което е трудно да се опише с думи. Красивият трофей от сръндак се вписва отлично в ловната колекция на почти всеки ловец, като същевременно е запечатал в себе си един незабравим по своему спомен.
Статистиката за най-добрите трофеи от сръндак в България показва, че пет от първите десет са отстреляни на територията на ловните и горски стопанства от състава на Североизточното държавно предприятие. Най-добрия от тях е с оценка от 184,05 т. по CIC и тегло от 702 гр. Добит е на територията на ДГС-Суворово. Останалите четири са с тегло между 590 гр. и 690 гр. и оценки между 171 т. и 181 т. по CIC и също са отстреляни в този регион – Балчик, Каварна, Вълчи дол и Старо Оряхово. Изнесените до тук факти са основание да се счита, че и при този вид дивеч едни от най-подходящите за лов стопанства са в Североизточна България. Освен в ловните стопанства „Паламара“, „Шерба“, „Балчик“, „Тервел“ и „Черни лом“ лов на сръндаци се предлага и в някои от горските ни стопанства, като ДГС-Върбица и ДГС-Преслав, които стопанисват държавните ловни райони.
Ловът на сръндак в ловните и горски стопанства в България се извършва само индивидуално и в присъствието на съответния специалист /ловен водач/. Ловува се както чрез издебване, така и чрез причакване от чакала. Издебването може да се каже, че е по-интересния и емоционален метод на лов, но той изисква добра подготовка и екипировка както от водача, така и от ловеца. В разгара на сватбуването сръндаците са много активни и това дава отлична възможност на водачите с подходящ опит и познания да предложат на гостите на стопанството лов чрез още един от познатите методи, а именно примамването. По това време е възможно да се реализира отстрел на няколко индивида в рамките само на едно сутрешно или вечерно излизане. Това от своя страна дава възможност както за селекционен, така и за трофеен отстрел. Многото емоции при реализирането на успешно издебване или примамване допринасят съществено за високото ниво на адреналина в кръвта. Именно когато то е достигнало нетипично високи стойности света сякаш се смалява и се състои само от сръндака, ловеца и неговия водач. Изстрелът на ловната карабина е само завършек на тази красива сцена. С направата на задължителната фотосесия на ловеца с отстреляния сръндак и поемането на подадената от водача клонка натопена в кръвта на жертвата, което е част от ловния ритуал и етика, настъпва и момента на удовлетворението от дългоочаквания успех. Празничната вечеря по този повод с колегите ловци от групата е особено запомняща се с приповдигнатото настроение, честите поздрави и последвалите ги тостове и не на последно място неколкократното пресъздаване на ловните сцени от лова на сръндака с конкретни детайли.
Като изключим лова от чакало, този чрез издебване или примамване изисква продължителна подготовка и перфектни умения от водача, а така също и голямо старание от самия ловец. Ловува се основно сутрин и привечер. Още преди разсъмване ловецът и ловният водач трябва да са заели подходящата позиция или да са поели по определения маршрут. Вечерният лов започва в късния следобед и приключва с настъпването на тъмнината. След сватбения период е възможно да се ловува до края на октомври, но успеваемостта и емоцията са коренно различни.
Както вече казахме, възможност за интересен лов е и селекционният лов на сръндаци, като е най-подходящо да се ловува във вече посочените периоди. Високата численост на популацията на този вид дивеч в някои от планинските стопанства гарантира резултатен лов в рамките на два-три ловни дни. През октомври е възможно този лов да се комбинира с лов на гонки на дива свиня. Също така е подходящо допълнение към програмата за деня при лов на благороден елен, муфлон, дива свиня или дребен местен дивеч. В този период е разрешен и отстрелът на женски и приплоди, при наличие на екземпляри, подлежащи на селекционен отстрел.
Очакваното тегло на добитите трофеи може да бъде в границите от 350 гр. до 450 гр. в масовия процент от ловните излети. Статистическите данни, изнесени по-горе сочат, че в не малка част от случаите те се оценяват с различни медали. Възможно е да се добие и по-голям трофей, но за това е необходимо ловеца и стопанството да поддържат комуникация и при удобен момент да се реализира лова в рамките на няколко дни.
Стопанствата в обхвата на Североизточното държавно предприятие предлагат различни условия както по отношение на възможните за отстрел трофеи, така и по отношение на базите за настаняване и предлаганите услуги. Всеки ловец може да получи информация от сайта на предприятието https://sidp.bg/, както и на посочените телефони.
Очакваме Ви!