Един от най-интересните видове лов, този за сръндаци, стартира в началото на месеца. Май е един от най-благоприятните в метеорологично отношение месеци в България, а може би е и сред най-красивите за любителите на природата. Раззеленената гора, поляните покрити с пролетни цветя и все още умерените температури придават допълнително очарование на ловните излети. За много от любителите на този вид спорт е важно и това, че все още ги няма досадните насекоми, които през лятото стават постоянен спътник на ловуващите. Ако обичате пролетта и искате да участвате в лов на сръндаци през тази година, то тази статия е точно за вас. Ясно е и мястото от което идва поканата, това е Североизточното държавно предприятие, експертите на което ви обещават отлични условия за лов, трофейни екземпляри и незабравими спомени….
Подготовката за този вид лов започва от рано и вече дава своите резултати. Особено важно е да бъдат възстановени солищата по места. Повечето от стопанствата са ревизирали тези биотехнически съоръжения още в средата на февруари, началото на месец март. Там където е необходимо са извършени ремонти и е добавена сол. Ловът на сръндаци се осъществява на ход или чрез издебване, което носи допълнителни емоции. Ловният водач знае местата където се появяват животните и заедно с ловеца ги обикаля по предварително направен план. Водачите наблюдават животните ежедневно, знаят техните навици и районите в които се движат. Според заявката на ловеца те преценяват дали има животно, което да е подходящо за трофеен отстрел и което ще удовлетвори клиента. Ако ловът е селекционен, то водачът знае кои точно животни трябва да бъдат отстреляни и се търсят точно те, разказва експертът по лова в СИДП инж. Тервел Стефанов. Сръндаци могат да се ловуват и от чакало, но другият интересен е метод е чрез примамване. Той се практикува по време на брачния период през месеците юли-август.
Служителите по места полагат изключителни грижи за дивеча и ловците са доволни както от животните, така и от добитите трофеи, като най-добрите са между 400-500 грама. И докато при тях цената е по-висока, то трофей около 350 грама може да си позволи всеки любител на лова.
Трофеят от сръндак е красив и повечето ловци искат да притежават такъв в колекцията си. Стопанствата на СИДП дават възможност за отстрел на трофейно животно. След меката зима на която се радвахме тази година следва да бъде проведена много сериозна селекция. Процентът на животните от този вид за селекция е по-висок отколкото при елените или иначе казано по-често се срещат животни за отстрел, обяснява инж. Стефанов. Според него май е един от най-добрите месеци за любителите на лова, защото през този период могат да се ловуват и диви свине, муфлони и хищници.
Сръндаци се ловуват сутрин рано или привечер. Между сутрешният и вечерният лов има достатъчно време за почивка. През тази година СИДП предлага комбиниране на този вид лов със селекционен и трофеен лов на дива свиня. Това дава допълнителни възможности на ловеца, емоцията е много по-голяма и запалените авджии не се отказват от възможността, която им се дава.
През миналата година на територията на СИДП са отстреляни 22 сръндака. От тях девет са в ДГС-Преслав, пет в ДЛС-Балчик, четири в ДГС-Върбица, два в ДЛС-Паламара и по един в ДЛС-Черни Лом и ДЛС-Тервел. Тази година любителите на лова ще могат да отстрелят 113 зрели животни, 50 средно възрастни и 78 млади екземпляра. Във всички стопанства на СИДП има много добри условия за този вид лов. Запасът от тези животни се увеличава и това дава допълнителни възможности. Има достатъчно животни и те могат да удовлетворят изискванията и на най-капризните ловци.
Вече имаме заявки за този вид лов, но продължаваме да приемаме и допълнителни, така че тези които не са решили къде да ловуват са добре дошли при нас. Традиционно много чужденци избират да ни гостуват, но в последните години и българи проявяват интерес, защото който веднъж е бил на лов за сръндаци при нас, се връща отново, продължава разказа си Тервел Стефанов. До 20 май е най-подходящия период за ловуване на тези животни, като в този период се осъществява и селекцията, но от териториалните поделения на СИДП няма да откажат заявки за лов на трофейни животни и по друго време.
Нека онези, които не успеят да се включат в лова на сръндаци сега да не съжаляват. В стопанствата ще направят всичко необходимо да се подготвят добре за лова по време на сватбуването, което обхваща периода от втората половина на юли до средата на август месец. За разлика от сега за лова през лятото се използват свирки, които издават звуци наподобяващи разгонена женска. Ловният водач подбира подходящо място съобразено с терена и времето и примамва животното. Минутите в очакване на сръндака носят неповторима емоция на ловците! Миналата година в ДГС-Преслав при опит да бъде примамен сръндак със свирка пред ловеца се озова вълк. Невероятен късмет завършил с безупречен изстрел!
И още нещо, което може да накара всеки запален авджия да избере Североизтока – териториалните поделения предлагат възможности за лов в планината, в равнината и дори на морския бряг. Ние, експертите от СИДП, бихме се радвали да ни гостувате, и ви обещаваме много хубави моменти и незабравими спомени!
И преди да си пожелаем успешен лов, нека да ви припомним, че „за приготвянето на сочно дивечово месо се изисква майсторлък, а за изяждането му – добра компания!“. Сърнешкото месо е с много добри вкусови качества, търси се като деликатес и с него могат да се направят безброй гозби и мезета. Ние обаче ще ви предложим една от любимите ни рецепти за сърнешко в гювеч.
Необходимите продукти са: 700 грама сърнешко месо, 1 ч.л. черен пипер, 1л червено вино, 50 г доматено пюре, 250 г гъби, 0-100 г бекон, 50 г краве масло, 200 г арпажик, 1 глава лук и 1 ч. л. сол. За маринатата: 3 розички карамфил, 3 листа дафинов лист, 10 зърна черен пипер, 200-250 мл оцет, 1-2 скилидки чесън, 1 парче целина, 1 глава лук, 3 зърна бахар и 1 ч.л. чубрица. Начин на приготвяне: За маринатата нарежете едро лука, чесъна и целината. Пуснете ги в оцет, смесен в тенджера с литър вода и подправките. Оставете маринатата да се вари 10 минути. След като изстине, нарязаното сърнешко се маринова в нея 1 ден или, ако имате възможност – 2 дни. Попарете арпаджика във вряла вода, оставете го да изстине в нея и го обелете. Запържете го в маслото. Извадете го и запържете в същата мазнина ситно нарязаните лук, гъби и бекон. Поръсете с червения пипер, разбъркайте с доматеното пюре и долейте виното. Оставете да ври няколко минути и добавете арпаджика, сърнешкото и подправките. Прехвърлете всичко в гювеч. Запечатайте с тесто капака и сложете да се пече за около 2 часа на 180 градуса.
Наслука и да ви е вкусно!