3551 са чакалите на територията на РДГ-Шумен, 2 425 са лисиците, а 2 284 са скитащите кучета. Това показват данните от таксацията за 2017 година. Увеличението на хищниците през последните години е една от причините за изчезването на дребния дивеч, смята главният експерт по лова в шуменската дирекция инж. Юлиян Будаков. Чакалът е най-широко застъпен, но не по-малко опасни са скитащите кучета, които също разкъсват малки животни. През миналата година на територията на РДГ-Шумен са отстреляни и 3 вълка. Колко точно са вълците в североизтока е трудно да се каже, защото те обитават много голяма територия в пределите на Стара планина и умеят да се прикриват изключително добре, но варират между 20 и 30 броя. Експертите обаче са единодушни – щетите, които нанасят хищниците са огромни!
„Всяка година залагаме за отстрел цифра, която е близка до числата от таксацията, но за съжаление планът се изпълнява на около 60%. През 2017 година имаме отстреляни едва 1948 чакала, 1 350 лисици и 946 скитащи кучета. Ясно е, че освен дребния дивеч хищниците унищожават и малките на дивата свиня, както и сърнички. Загубите за стопанствата са много големи, като най-агресивни са чакалите, които в последните години успяха да изместят дори лисиците от постоянните им местообитания. Все по-често получаваме сигнали за лисици, които слизат в градовете и селата, а съвсем наскоро ни се обадиха за лисица, която е родила в къща в близост до Томбул джамия в Шумен“, разказва инж. Будаков. Според него една от причините за отказа от този вид лов е, че ловците не получават никаква премия. „Преди за всеки отстрелян чакал държавата даваше по 25 лева, но сега само част от ловните сдружения, които са в добро финансово състояние, стимулират финансово членовете си, които ловуват хищници“, обяснява Юлиян Будаков. През миналата година шуменското сдружение е раздало 3 000 лева на участвалите в индивидуален лов на хищници. Премията за чакал в Шумен е 8 лева, като толкова получават и тези, които отстрелят лисица. В ловното сдружение в Търговище също се заплаща за убит хищник, като за чакал сумата е 10 лева, а за лисица 5 лева. Най-много средства през 2017 година са получили ловците в Попово. Сдружението е раздали 15 000 лева, като за чакал ловците получават 15 лева, а за лисиците 10 лева.
„В миналото към всяко стопанство имаше комисия от експерти, която приемаше отстреляните хищници. И сега има такива комисии, но те на практика не работят, защото ловците от сдруженията, които не получават финансови бонуси за убитите хищници, предпочитат да загробят животните в гората или направо ги оставят на мястото на което са ги отстреляли. Това крие много опасности“, предупреждава инж. Будаков.
Според лесничеят по лова в ДГС-Върбица инж. Исмаил Курдов ловът на хищници е изключително интересен, но за съжаление се практикува от много малко хора. „През 2010 година си поставих за цел да намаля популацията на хищниците в стопанството и мога да кажа, че вече са налице и първите резултати. За наша радост и на ловците от дружините във Върбица през изминалият сезон наблюдаваме увеличаване на броя на дивите зайци“, коментира Курдов. Планът за ползване обаче все още не се изпълнява от ловците в района. През тази зима местните ловджии са повалили 40 хищника, в това число и един отстрелян вълк, а инж. Исмаил Курдов е отстрелял 50 при индивидуален ло.
Според данните от последната таксация в пределите на ДГС-Върбица има около 250 чакали и лисици, които освен че убиват малки сърни и зайци, унищожават и фазаните, които дружините разселват в районите си. „В крайна сметка ловците негодуват, защото виждат, че средствата и трудът им отиват нахалост, но наистина трябва да положим още много усилия, да регулираме числеността на хищниците, така-както е било преди години“, смята инж. Курдов.
„Проблем с хищниците има в цялата страна. Загубите, които търпят стопанствата са наистина големи и трябва всички заедно да обърнем нещата, но затова е нужна и промяна в Закона за лова. Най-ефикасният лов на хищници е индивидуалният, с помощта на термовизионни и нощни прибори, както и използването на заглушители. Те обаче не са разрешени в нашият закон“, коментира директорът на Североизточното държавно предприятие инж. Веселин Нинов. Според него гонките за отстрел на хищници не дават добри резултати, а и плашат другия дивеч. „В някой европейски страни ловът с термовизионни прибори и заглушители е разрешен и това значително улеснява ловците. И при нас трябва да се намери законово решение, а когато това стане факт, резултатите наистина ще бъдат много добри и разбира се всичко това ще бъде в полза на любителите на природата и лова“, категоричен е инж. Веселин Нинов.