610 деца от Североизточна България се включиха в уроците по Горска педагогика организирани от експерти на СИДП и ДПП Шуменско плато през Седмицата на гората. Педагозите гостуваха на над 250 деца в общините Тервел и Провадия, като за празника експертите на парка подготвиха и два нови урока.
По време на първият урок млади изследователи от СУ „Панайот Волов“ в Шумен проучиха качествата на водата на р. Поройна, която извира от шуменското плато. Урокът за водите в Природен парк „Шуменско плато“ се проведе съвместно с експертът от Община Шумен Галин Ганчев и служители на Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околната среда. Гл.специалист Силвия Христова и гл. експерт Надежда Иванова демонстрираха как се измерват показателите на повърхностните води – температура, киселинност, наситеност с кислород, а след това учениците направиха свои измервания. Установено беше, че качествата на реката са подходящи в нея да съществува живот. Ирина Павлова от Парка обясни на децата специфичните хидроложки особености на платото и как обявявянето на територията за защитена допринася за чистотата на водите и изворите. Галин Ганчев представи възникването и развитието на снабдяването с вода за населението от древни времена до днес, след което учениците се отправиха на поход по платото за да видят какво представляват водните съоръжения „каптаж“ и „помпена станция“.
При вторият урок четвъртокласници от същото училище научиха кои са най-разпространените дървесни видове в природния парк и кои са основните понятия, които използват лесовъдите за да опишат съставните растителни части на гората. Децата разбраха защо са необходими мъртвите дървета и кои са вредителите и полезните насекоми. Всички тези знания бяха проверени чрез състезателна игра, в която отборите трябваше да подреждат пъзел от листа и да определят видовете насекоми.
Уроците с ученици и деца от детски градини ще продължат и през следващите дни. Горските педагози от Североизтока вече имат заявки за работа с малчугани от детските градини във Върбица и Варна.