Над 40 ловци от 26 ловни дружини към „Ловно-рибарско сдружение Търговище“-град Търговище се отзоваха на поканата на експерти от СИДП, РДГ-Шумен и ДГС-Търговище за среща по повод болестта африканска чума по свинете. Ловците споделиха, че са съгласни с предложените мерки за намаляване опасността от навлизане на заболяването в България, но поискаха да разберат при кои прасета смъртността е по-висока, при дивите или при питомните и какви са последните данни от съседна Румъния, където вече има две огнища на АЧС. Ловците споделиха и тревогата си, че в гората освен тях има събирачи на трюфели и билки и, за да няма инциденти те също трябва да бъдат предупредени, че започва интензивен отстрел на диви свине в района.
По време на срещата стана ясно още каква ще бъде организацията при издаване на разрешителни за индивидуален лов и какво трябва да направят ловуващите при съмнения за африканска чума по свинете или ако открият мъртви животни в гората. Д-р Емил Зафиров от ОБДХ беше подготвил листовки с практически инструкции за ловците във връзка с надзора на болестта АЧС, които раздаде на участниците в срещата. В тях се посочва симптоматиката на заболяването, пробите които трябва да вземат от току-що отсреляните животни и ако бъдат намерени трупове в ловния район, както и други важни моменти свързани с риска от преминаване на заболяването от Румъния в България.
Ловците споделиха, че вече са наясно с болестта и това, което трябва да се направи по време на лов. Те декларираха пред д-р Зафиров, че са преминали обучение и вече могат сами да вземат проби, както и да разпознават заболяването по увреждането на различни тъкани и лимфа при животните.
На срещата, на която присъстваха още специалистът по лова на СИДП инж. Тервел Стефанов, директорът на ДГС-Търговище инж. Стела Атанасова, ловният експерт на РДГ-Шумен инж. Юлиян Будаков, председателят на „Ловно-рибарско сдружение Търговище“-град Търговище Станислав Папазов и специалистът по лова на сдружението Стойне Стойчев, за пореден път беше акцентирано върху това, че популацията на дивата свиня трябва да се намали възможно най-много, за да може риска от навлизане на АЧС на българска територия да се намали до минимум. Специалистите настояха председателите на ловни дружини да говорят с хората си по места и да ги убедят да се засили индивидуалния лов.
Няма друг изход! Трябва да намалим броя на дивите свине, а не да чакаме и да се молим болестта да ни подмине, категоричен е инж. Тервел Стефанов.