В периода 21-22.03.2022 г. се проведе годишна мониторингова визита по проект „Горите н Североизтока“ с участието на г-н Ивайло Зафиров – мониторингов експерт от консорциума за мониторинг и оценка на Програма LIFE NEEMO EEIG – който сподели, че е доволен от постигнатите към момента резултати.
По време на визитата бе отчетен напредъка при премахването на насаждения от инвазивни видове върху площ от 35,6 ха в три от целевите защитени зони: „Крайморска Добруджа“, „Хърсовска река“ и „Камчия“. На площ от 7,5 хектара, след премахване на насаждения от акация в неблагоприятно състояние, е засят ечемик, като по този начин се спира развитието на издънките и се намалява използването на хербициди за тяхното унищожаване. Този иновативен подход се прилага за първи път в страната ни и тепърва ще бъде дадена оценка на неговата ефективност в процеса на изпълнение на проекта.
В рамките на проекта са събрани 1269 кг семена от различни дървесни видове, като са произведени 59 220 фиданки, които ще бъдат използвани за залесяване на вече освободените от инвазивни видове терени. Към момента са залесени 9,4 ха в защитена зона „Камчия“. Засети са и 29 070 контейнерни фиданки в разсадника на ЮЗДП – с. Локорско, като събраните семена са от районите на стопанствата, където ще бъде извършено залесяването. Приоритетни за използване по проекта са местни видове, устойчиви на засушаването, което е все по-силно изразено в Североизточна България. Прогнозите за очакваните промени в климата на Добруджа и въздействието им върху разпространението на дървесните видове, са част от експертен доклад, изготвен по проект „Горите на Североизтока“.
Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Програма LIFE Nature 2019 на Европейската комисия. Основната цел е да бъдат премахнати насаждения от инвазивни чужди видове, които са в неблагоприятно състояние, и да се възстановят приоритетни горски местообитания в 10 защитени зони от мрежата Натура 2000 в Североизточна България.
Подобни публикации