Защо дърветата се делят на иглолистни и широколистни? По какво се различават и по какво си приличат? За какво служи смолата на иглолистните при нараняване на дървото и как дърветата се „лекуват“ сами? Пази ли се по този начин дървото и успява ли смолата да запечата нараненото място, за да не влязат през него болестотворни микроорганизми? На тези въпроси децата от втори „а“ клас на СУ „Димитър Благоев“ в Провадия търсиха отговорите заедно с горския педагог на местното стопанство Асен Христов.
С много интересни примери от горите на ДГС-Провадия Христов обясни на децата защо трябва да пазим дърветата не само в нашата страна, но и в цяла Европа, за да бъде въздухът по-чист, а хората да са по-здрави. Той каза на децата, че новата книжка за дърветата в България е издадена със средства от ОПОС, програмата която се грижи за един по-зелен свят. Асен Христов обясни на децата, че в обновяването на горите помагат не само хората, но и животните. Много често те складират на различни места орехи, лешници и др., но след това забравят за част от укритията си. Така, на следващата година, близо една до друга изникват много фиданки, които са плътно една до друга и по този начин се разбира, че там е имало хралупа на мишка или друга животинка.
В края на урока, който е част от проект „Подобряване природозащитното състояние на територията на Североизточно държавно предприятие“ финансиран чрез ОП Околна среда, Асен Христов покани децата да му гостуват и заедно с него да залесят фиданки, които след това да отгледат и да се грижат за тях.