Инж. Саров, времето се затопля, кога се очаква да бъде обявен пожароопасният сезон в областта?
Инж. Стоян Саров: Пожароопасният сезон се обявява със заповед на областния управител. По традиция повишаването на температурите е главна предпоставка за решението, въз основа на което се въвеждат засилени мерки за противодействие на горските пожари. Държа да отбележа, че ключът към ефективната борба с огъня в гората е добрата координация между всички отговорни институции както на местно, така и на национално ниво. Затова се радвам, че сме постигнали отлично взаимодействие с колегите от другите институции, които имат отношение към проблема. Съвместната работа има огромно значение за бързото овладяване и потушаване на горските пожари. Не по-малко важна е и съпричастността на гражданите. Тяхната бдителност и отговорност към правилата за безопасност имат пряк ефект върху усилията, които полагаме с колегите. Благодаря на всички, които активно участват в опазването на гората, подавайки при инцидент или нарушение сигнали на спешния телефон 112.
Какви забрани са в сила по отношение на обявяване на пожароопасния сезон?
Инж. Стоян Саров: Забраните са свързани с простички и общоизвестни правила за безопасност, които, за съжаление, понякога са подценявани или пренебрегвани. Неслучайно именно човешката небрежност е основната причина за възникването на горски пожари. Този извод категорично се потвърждава и от статистиката – от регистрираните през миналата година общо 43 пожара 35 са станали в резултат от невнимание или човешка грешка. Затова е важно да напомним, че е забранено паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние, по-малко от 100 метра от границите на горските територии. Забрана има и за изгарянето на стърнища и други растителни отпадъци. Давате си сметка до какво например може да доведе един небрежно хвърлен от колата фас или пък леснозапалима опаковка, която привлича слънцето. Ето защо изхвърлянето на отпадъци задължително трябва да става само на определените за целта места.
С каква техника и екипи разполагате за борба с горски пожари, правят ли се обучения и подготовка за сезона?
Инж. Стоян Саров: От страна на ръководството на Североизточно държавно предприятие срещаме пълно разбиране за необходимостта от обновяване на оборудването, с което разполагаме. Пример за последователната работа и усилията, които се полагат в тази посока, е и закупената нова специализирана техника. Става въпрос за два високопроходими автомобила, които бяха преоборудвани в противопожарни чрез лесна за монтаж и демонтаж конструкция в товарния отсек. Вместимостта на резервоара за вода е 300 литра. В зависимост от налягането, с което се разпръсква водно-пенната струя, продължителността на гасенето варира между 40 минути и час. Механизмът на работа на практика позволява не само да гасим огъня, но и да предотвратяваме допълнително изгаряне чрез изместване на кислорода от зоната на горене. Новите коли, които могат да стигнат и до най-отдалечените и трудно достъпни горски терени, вече са на разположение на колегите в ДГС „Суворово” и ДГС „Шумен”. Специализираните групи към стопанствата тази седмица преминаха и задължителното обучение, така че са напълно готови да се включат в графика за дежурствата, които дават горските стражари. Двата специализирани автомобила допълват наличните пет на предприятието. Оборудвани и готови за пожароопасния сезон са и противопожарните депа в обхвата на СИДП. Служителите на всички 13 горски и 5 ловни стопанства към предприятието са снабдени с необходимите им ранецеви пръскачки за гасене на пожари, както и с моторни триони, ръчни инструменти като кирки, лопати, мотики и др. Безопасността на колегите ни е безспорен приоритет, затова периодично се провеждат инструктажи и обучения с цел максимална подготовка на всички служители, които участват в потушаването на горски пожари. Ежегодно изграждаме нови и поддържаме съществуващите минерализовани ивици. Както е добре известно, те помагат за локализирането на горските пожари и по-бързото им потушаване. Над 233 км минерализовани ивици ще бъдат опреснени във Варненска област тази година. Това включва 15,2 км ивици в обхвата на ДГС „Варна”, 29 км – в ДГС „Суворово”, 48 км – в ДГС „Цонево”, 51 км – в ДГС „Провадия”, 90 км – в ДЛС „Шерба”.
Какво отчитат данните през последната година по отношение на възникналите горски пожари и унищожени площи?
Инж. Стоян Саров: От началото на пожароопасния сезон има регистрирани три пожара. Единият е възникнал в частна гора във варненската местност „Прибой”. Уви, отново сме свидетели на инцидент в резултат от човешка небрежност. Два горски пожара са гасили в края на април огнеборците и служителите на ДГС „Суворово”. И двата инцидента са възникнали в резултат от запалени от неизвестни извършители сухи треви. Вече споменах броя на пожарите през 2017 г., а той намалява спрямо предходни периоди. Това е признак за ефективността на предприетите мерки. Всички сме наясно колко лесно е да възникне горски пожар в условията на високи температури и силен вятър, характерни за нашите географски ширини. Затова когато отчитаме тенденциите е важно да анализираме не само броя, а и мащаба на пораженията. И именно в това личи добрата организация на работата ни, защото през миналата година засегнатите от огнените инциденти площи са 427 дка, но на 339 дка от тях пожарите са низови. Бързата и адекватна реакция на горските служители и огнеборците е предотвратила щети по дърветата, горели са само сухи треви и храсти. Низови са и пожарите на територията на горите, стопанисвани от ДГС „Варна”. 16 от регистрираните през 2017 г. общо 17 пожара в обхвата на стопанството отново са причинени от човешка небрежност. Затова неуморно призоваваме хората да спазват правилата за безопасност и да не подценяват ситуацията. Независимо дали става въпрос за земеделски стопани или просто туристи, отишли на излет или разходка в гората.
А по отношение на залесяването какви дейности са предвидени?
Инж. Стоян Саров: До края на годината във Варненско ще има 219 дка нови гори. 110 дка от площите са в границите на ДЛС „Шерба”. Ловното стопанство предвижда залесяване край селата Нова Шипка и Старо Оряхово. ДГС „Суворово” подготвя засаждане на площ от 63 дка в землищата на гр. Девня и с. Кипра. Край Варна предстои да бъдат залесени 46 дка в околностите на с. Ботево. По повод традиционната Седмица на гората организирахме мащабна кампания, която привлече интереса и участието на много граждани. Подарихме много фиданки на детски и учебни заведения, на институции, които изявиха желание да се включат в засаждането. Благодарим за съпричастността и на всички над 200 доброволци, които взеха участие в създаването на нова гора край с. Слънчево, община Аксаково. Рамо до рамо с гражданите на площ от 13 дка залесихме повече от 4000 церови фиданки. Но залесяването съвсем не изчерпва набора от лесовъдски мероприятия, които се прилагат успешно за обогатяването на горския фонд. Безспорно най-ефективният начин за опазване и развитие на ценния и устойчив генетичен фонд на местните видове е естественото възобновяване на горите, което през тази година ще се извърши на общо 7925 дка във Варненска област. През 2018 г. предстои да бъде подпомогнат растежът на млади насаждения на площ от 1128 дка, а на други 35 дка ще се извърши попълване на култури. За да се създадат условия за подмладяването на горите, на територия от общо 4813 дка ще се разчисти храстовата растителност, с която са обрасли дървесните насаждения. Това са изключително трудоемки, но важни мероприятия за развитието и опазването на българските гори.
Радио „Фокус“ – Варна