ДЛС „Тервел” пази добрите традиции на ловностопанската дейност в България, категоричен е инж. Димчо Стефанов. Той ръководи ДЛС „Тервел”, което е едно от петте ловни стопанства в обхвата на Североизточно държавно предприятие.
Площта на горския фонд на ДЛС “Тервел” е над 15 000 хектара, от които залесената е около 14 000 хектара. Дивечовите запаси, които се развиват и поддържат в стопанството, предлагат условия за организиран ловен туризъм.
- Инж. Стефанов, наскоро трофей от елен лопатар, отстрелян в ДЛС „Тервел”, бе обявен за национален рекорд. Какво означава това за стопанството?
- Това е успех за ловния туризъм в България, с който ДЛС „Тервел” и Североизточно държавно предприятие, част от което е стопанството, могат безспорно да се гордеят. Дивечът е голямото богатство на тервелските гори. В резултат от упоритата работа, прецизната селекция и благоприятните климатични условия ДЛС „Тервел” поддържа добри дивечови запаси с отлични трофейни качества. В трите дивечовъдни района се полагат непрекъснати грижи, а условията за организиран лов, които предлага стопанството, привличат и много чуждестранни посетители.
Германец е и ловецът, чийто трофей от елен лопатар наскоро бе обявен за национален рекорд. Точният изстрел Вернер Аустерман произведе на 16 октомври 2016 г. в местността Кьостата, където върху площ от 24 000 дка от 1980 г. насам има база за интензивно развъждане и ползване.
Уникалният трофей е с оценка от 208,22 т. по системата на CIC и тегло 4,750 кг. Той зае първото място в националната класация, което в продължение на 33 години държеше трофей от елен лопатар, отстрелян от Тодор Живков в стопанство „Воден“.
- Какви други отличия са печелили трофеи от стопанството?
- От 2010 г. досега трофеи от лопатари от ДЛС „Тервел” са били удостоени с по два златни, сребърни и бронзови медала. Най-много златни отличия – три, са донесли трофеите от муфлон. Те са спечелили и три бронзови медала.
Само за последните седем години трофеите от дива свиня са отличени с един златен, два сребърни и три бронзови медала, а трофеите от благороден елен – с един златен и един сребърен медал. Бронз е спечелил и трофей от сърна.
Тези отличия са показателни за нивото на работа. Стараем се да пазим добрите традиции на ловностопанската дейност в България.
Проведената през тази година таксация показва, че в ловното стопанство има 110 благородни елена, 180 сърни, 260 диви свине, 81 муфлона и 105 елена лопатари. От представителите на дребния дивеч на територията на стопанството се срещат зайци, фазани, яребици и др. Сред хищниците най-разпространени са чакалът, лисицата и дивата котка. Под закрила са бял щъркел, пернатонога кукумявка, обикновен мишелов, чухал, среден пъстър кълвач, невестулка, кукувица, червенушка, нарцисовидна съсънка, горска съсънка.
- Споменахте, че сред ловците, които посреща ДЛС „Тервел”, има и много чужденци. От кои държави са най-често те?
- Освен българските ловци, ДЛС „Тервел” привлича и любители на лова от Германия, Италия, Турция, Гърция, Иран, Кувейт и др.
Интересът, на който стопанството се радва по време на изложенията зад граница, е показателен за условията за ловен туризъм. По този повод бих споделил и един любопитен факт от историята на стопанството – трофей от сръндак се нарежда сред елита още при първото участие на ДЛС „Тервел” на международна изложба. Това се случва през далечната 1971 г. в унгарската столица Будапеща.
От 1 май официално е разрешен ловът на сръндаци. Призоваваме ловците да спазват правилата за безопасност и да бъдат отговорни към развитието на дивечовото богатство на стопанството.