Инж. Владислав Георгиев, зам.-директор на ДГС „Варна“, в интервю за Радио „Фокус“ – Варна
Фокус: Започна ли търсенето на дърва за огрев, на какви цени се предлагат тази година, за какво да следят потребителите при закупуването на дърва за огрев?
Инж. Владислав Георгиев: ДГС „Варна” стартира продажбата на дърва за огрев за местното население още през май тази година. Обезпечаваме нуждите на жителите от четирите общини: Варна, Аксаково, Аврен и Белослав. Продажбата се извършва въз основа на утвърден ценоразпис. През настоящата година продажната цена за 1 куб. м дърва за огрев от временен склад в гората е 55,20 лв. Сумата не включва разходи за товарни, транспортни и разтоварни дейности. За удобство на гражданите на информационното табло в административната сграда на стопанството сме оповестили списъци с частни превозвачи на дърва за огрев, като всеки желаещ да ползва услугите им, разбира се, има възможността сам да договори условията за доставка, в това число и цената. Важно е потребителите да следят доставените им дърва за огрев да бъдат маркирани с контролна горска, общинска или производствена марка. За закупените дърва гражданите получават електронен превозен билет, доказващ законният произход на дървесината. Необходимо е билетът и фактурата да се пазят до изразходването на дървата. Документите трябва да се представят на контролните органи от Регионалната дирекция по горите или съответното горско стопанство при евентуална бъдеща проверка за незаконно съхранение на дървесина.
Фокус: Как се осъществява контролът по отношение на дървата за огрев, незаконна сеч, има ли установени нарушители и какви да глобите?
Инж. Владислав Георгиев: Освен служителите на Държавно горско стопанство „Варна”, в обхвата на териториалното ни поделение контрол осъществяват и колегите от Регионалната дирекция по горите, както и от Североизточно държавно предприятие. Знаете, че сме част от СИДП заедно с останалите 12 горски и 5 ловни стопанства в областите Варна, Добрич, Търговище и Шумен. Проверки за незаконна сеч, а също и за съхранение на незаконно добита дървесина, за бракониери, отстреляли незаконно дивеч и др., се извършват непрекъснато. Горските стражари периодично обхождат горите, следят за спазване на правилата и реагират при сигнали на телефон 112, свързани със съмнения за нарушения. Създали сме организация за ефективен контрол, като разчитаме на добрата координация с колегите от други компетентни институции. Провеждаме съвместни проверки с участието на органите на МВР, а също и на горските и ловни стопанства в района на Варна и Добрич.
От началото на годината до 20 август в обхвата на ДГС „Варна” са съставени 67 акта, като са задържани в полза на държавата общо 42,2 куб. м незаконно добита дървесина, 1 бр. МПС, 4 коня, 15 каруци, 4 бензиномоторни и 2 ръчни триона. Наказателните постановления се издават от Регионалната дирекция по горите – Варна. Глобите варират според тежестта на нарушението – за физическите лица са от 50 до 3 000 лв., а за юридическите – от 100 до 5 000 лв.
Фокус: Летният сезон е в разгара си, пожароопасният сезон в областта продължава до средата на октомври. Колко пожара са регистрирани от началото на годината на територията на Държавно горско стопанство „Варна”?
Инж. Владислав Георгиев: Три са регистрираните пожари от началото на годината. Благодарение на адекватната и бърза реакция на горските стражари и огнеборците пожарите са низови – въпреки че са обхванали площ от 20 дка, огънят е унищожил само сухи треви. Началото на лятото бе доста дъждовно, но август съвсем не ни лиши от горещи дни, а и от силен вятър, който също е сериозна предпоставка за възникването на горски пожари.
За информация, през 2016 г. са регистрирани 19 огнени инцидента, довели до опожаряването на 786 дка. През 2017 г. горските пожари са 17, като са засегнали площ от 170 дка. До края на настоящата година остават още четири месеца, но съпоставката все пак показва положителна тенденция. Тя се дължи не само на по-благоприятните метеорологични условия, а и на доброто партньорство с огнеборците от Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението”, Североизточно държавно предпирятие и Регионалната дирекция по горите. Тук е мястото да отбележа и превантивните мерки, които предприемаме. Към края на юни на територията на ДГС „Варна” са изградени 13 740 л.метра минерализовани ивици. Тези изкуствени прегради имат важна роля за локализирането на пламъците. Противопожарните депа са оборудвани с необходимите инструменти, специализирани пръскачки и горски тупалки. Оборудвани и опреснени с блажна боя са и противопожарните табла. На възлови места по главни републикански и общински пътища, граничещи с горски територии, са поставени обозначителни табели, които апелират гражданите да не палят огън в гората, а при съмнения за нарушения или данни за инцидент да подават сигнал на телефон 112. Призоваваме хората да бъдат внимателни, да спазват правилата за безопасност. За съжаление, рисковите ситуации често се подценяват и затова неслучайно над 90% от възникналите горски пожари са вследствие от човешка небрежност.
Фокус: Какви мерки са предприети по отношение на отстрела на дива свиня във връзка с недопускане на заболяването Африканска чума по свинете в страната?
Инж. Владислав Георгиев: Индивидуалният лов на дива свиня е разрешен от миналия месец. За да се стимулира по-високият отстрел, цената на разрешителното е намалена до 1 лв. Самото разрешително се издава за срок не по-дълъг от 7 дни. Няма ограничения относно времето за провеждане на лова, т.е. то може да е във всяка част на денонощието, стига задължително да присъства длъжностно лице от съответното горско и ловно стопанство. След отстрелването на дива свиня задължително се взимат проби за африканска чума и трихинелоза, които се предават за изследване в специализирани и акредитирани лаборатории към Българската агенция по безопасност на храните или частни такива. Месото от отстреляните диви свине е годно за консумация след извършване на лабораторния анализ и констатиране на отрицателен резултат за наличието на зараза. До излизане на резултатите то трябва да се съхранява на едно място в полиетиленови пликове, в които са поставени бележки с номера на пробата. Това е изключително важно поради спецификата на африканската чума по свинете, която се предава много лесно, включително и чрез приготвените хранителни продукти от месото на болно животно.
При намерен труп на дива свиня гражданите незабавно трябва да подадат сигнал до официален ветеринарен лекар или на телефон 112. Болестта не е опасна за хората, но разпространението й нанася сериозни икономически щети. Затова наред с предприетите на национално ниво превантивни мерки, е необходима и подкрепата на ловните дружини. С тяхна помощ може да се намали популацията на диви свине, каквато е практиката и в останалите европейски държави с цел да се предотврати разпространението на заболяването.