Започнаха теренните работи по природозащитен проект на Североизточно държавно предприятие „Горите на Североизтока“ LIFE19 NAT/BG/001133 – LIFE IASHAB“. На територията на Държавно горско стопанство-Генерал Тошево са почистени първите 100 декара, върху които бяха премахнати насаждения от бяла акация в лошо състояние. Бялата акация е категоризирана като инвазивен вид за територията на ЕС. В Европа той е внесен от Северна Америка и се използва предимно за производство на биомаса, тъй като за 15-20 години дърветата достигат кулминация в растежа си и могат да бъдат отсечени. Такива насаждения се ползват неколкократно (3-4 пъти) за дърводобив, след което възстановителният им потенциал намалява драстично и състоянието им се влошава. Инвазивните видове като акацията се разпространяват бързо в природата, заемайки всички свободни пространства и измествайки местни видове от техните местообитания.
Целта на проект „Горите на Североизтока“ е премахване на насаждения от инвазивни чужди видове (основно акация) и възстановяване на приоритетни местообитания от екологичната мрежа Натура 2000 чрез залесяване с местни видове, типични за Североизточна България.
След извършеното почистване, на освободените площи в ДГС Генерал Тошево ще бъде извършена почвоподготовка, а през 2022 година те ще бъдат залесени. Средствата по проект „Горите на Североизтока“ ще спомогнат за премахването на насаждения от инвазивни видове в лошо състояние и възстановяване на полезащитни пояси на площ от близо 2000 декара. Мащабното залесяване ще се извърши на територията на ДГС Добрич, ДГС Генерал Тошево, ДЛС Шерба и ДЛС Балчик в рамките на 4 години.