Над 70 председатели на ловни сдружения и дружини от област Търговище се срещнаха вчера с експерти от РДГ-Шумен, СИДП и ОБДХ, за да обсъдят Заповедта на министъра на МЗХГ Десислава Танева за предотвратяване разпространението на болестта африканска чума по свинете в страната ни. Срещата е по инициатива на директорът на РДГ инж. Емил Гелов. Пред ловците той обясни, че иска на събирането да се обменят мнения и да се види какво е най-добре да се направи, за да може щетите от болестта да бъдат сведени до минимум.
АЧС ще доведе до огромни загуби в свинефермите, които се намират в санитарните зони, като тези загуби ще бъдат платени от всички нас и от нашите данъци, коментира Гелов. Той допълни, че ако се стигне до унищожаване на големи стопанства това ще остави много хора без препитание и то за дълъг период от време.
Д-р Емил Зафиров от ОБДХ-Търрговище обясни на хората, че вирусът на АЧС е изключително агресивен и оцелява много дълго, дори при ниски температури. Той посъветва всички да не купуват на този етап прасета с неясен произход, защото е много вероятно хора от села съседни на тези, в които бяха засечени случаи на АЧС да побързат да продадат прасетата от дворовете си и по този начин да пренесат заразата и в други области. Д-р Зафиров съобщи, че на 11.07.2019г. са регистрирани два нови случая на болестта в Плевенско, но при диви прасета. Инж. Гелов допълни, че основно хората пренасят заразата и препоръча на всички присъстващи да дезинфекцират дрехите и обувките, с които ходят в гората, за да намалят риска до минимум. Като пример за добра практика той посочи дезинфекцията, която се извършва на автомобилите и служебното облекло на служителите в горските и ловните стопанства.
По време на срещата инж. Гелов запозна присъстващите със Заповедта на министър Танева, а инж. Тервел Стефанов от СИДП каза на хората, че ловните експерти очакват и техните предложения за справяне с болестта. Стефанов успокои ловците, че никой не иска поголовно унищожаване на дивите свине, а само намаляване на популацията, за да бъдат загубите от болестта по-малки. Ловният експерт на предприятието посъветва присъстващите да не вземат сами проби от умрели животни, а да се обърнат към специалисти от ОБДХ и стопанствата по места, за да не се стигне до пренасяне на заразата и чрез трупове на умрели животни.
От 15. 07. 2019 година експерти от СИДП, стопанствата и ОБДХ започват обучения на членовете на ловните дружини за вземане на проби от отстреляни животни и работа с мобилното приложение „Лов“, което ще помогне за по-точно позициониране на отстреляните и на заразените диви свине.