Есента е любим сезон за всички ловци, любители на гонките за дива свиня. Това е един от най-атрактивните видове лов, с много адреналин и възможност за общи, запомнящи се преживявания от всички участници в гонките. Ловните и горски стопанства на Североизточното държавно предприятие приемат десетки групи всяка година, но днес ще ви поканим на гости в ДЛС-Паламара и ДГС-Преслав, където по традиция групите са най-много и всеки сезон броя на медалите се увеличава, заради усилията, които полагат специалистите в стопанствата, селекцията която провеждат и целогодишните грижи за животните.
Още в началото на тази година, след ловните изложения в Европа, в ДЛС-Паламара постъпиха заявки за лов на дива свиня с гонки от 5 големи групи – две от Дания, една от Франция и две от България. Групите бяха разпределени равномерно във времето, от началото на ноември, до средата на януари месец на следващата година. Между тях беше оставена пауза от 15-20 дни, за да може животните в прогонените райони да се успокоят и всяка група да постигне добри резултати в лова. За съжаление Африканската чума по свинете обърка плановете в много ловни стопанства, в частност и в ДЛС-Паламара. Болестта, която засегна много страни на стария континент, промени нагласите на хората и накара част от ловците да оттеглят заявките си за ловуване в България.
Колегите по места се оплакват, че след като бяха потвърдени няколко случая на АЧС в страната ни, чуждите ловци оттеглят заявките си. При нас има само един отказ, но все още има време други групи да решат да ловуват в Паламара, коментира директорът на едно от най-старите български ловни стопанства инж. Севен Башлъ.
До момента две групи са ловували дива свиня в ДЛС-Паламара. В първата, която беше в стопанството на 10 и 11 ноември, участваха десет ловци от София, които отстреляха 40 животни, 4 от които глигани с много добри качества. Мъжките животни са част от пакетната цена и за тях не се доплаща. Те са бонус за групата. Единия от глиганите, след експертна оценка, получи златен медал. Трофеят е изключително интересен. Поради счупване на единият горен зъб, долният бе с размер от 36 сантиметра. Ловецът улучил животното беше изключително щастлив, защото глигите са наистина необичайни и много интересни, смятат ловните специалисти в стопанството. Макар че другите отстреляни мъжки не получиха медали, ловците бяха много доволни, защото бивните на животните бяха много красиви, а всеки ловец иска да украси дома си с трофеи, с които да се гордее и да разказва истории за тях.
Всички групи, които ни гостуват през последните две години, се възползват от пакетните ни цени при лов на дива свиня с гонка. Интересът на ловците е изключително голям! Пакетният лов включва отстрелването на 5 броя диви свине, като се доплаща само за женските, които са с тегло над 80 килограма, като говорим за трупно тегло, след изкормването на животното. Пакетната цена е 500 евро на ден за гостите ни в Ловен дом „Дъбрава“, а доплащането за женските е 300 евро, обясни инж. Башлъ. 800 евро е пакетната цена за тези, които са избрали да отседнат в Ловна резиденция „Паламара“. Домакините напомнят на всички, които са избрали да ловуват при тях, че в цената влиза ловен водач, високопроходими автомобили, организирането на самата гонка от служителите на стопанството, храна и отлични условия за отдих и забавления в ловните домове на териториалното поделение.
Втората група, която гостува в Палмара на 17 и 18 ноември, също беше от столицата. Въпреки неблагоприятните климатични условия и силния сняг, четиримата ловци успяха да отстрелят 23 прасета, от които три глигана. Единият от тях е с изключителни качества и макар, че изстрелът е раздробил челюстта на животното се очаква и този трофей да се сдобие със златен медал.
В тази група ловците бяха по-малко на брой и ни беше по-трудно да прекараме животните през определените по предварителен план места. Но пък гоначите и ловните ни специалисти дадоха всичко от себе си, положиха много усилия и гостите ни останаха изключително доволни, с гордост споделя Севен Башлъ. Според него ловците и от двете групи ще дойдат в Паламара и през следващата година, защото много малко стопанства предлагат толкова много елитни животни в съчетание с такъв лукс и напълно приемливи цени.
В началото на този месец /декември ще излезе броя/ в стопанството се очакват 11 датчани, а в началото на януари 8 французи. Датската група гостува за първи път, но ръководството на ДЛС-Паламара е сигурно, че и тези ловци ще останат доволни от трофеите, с които ще се сдобият и отличната организация, при която се провежда всяка една гонка.
Имаме предварително разчертан план за всяка една от гонките. При нас нищо не е оставено на случайността. Всеки детайл е отработен предварително, всяка ситуация и проиграна и пропуски няма. За да си сред най-добрите не трябва да се отпускаш и за миг! С хората ми обсъждаме времето, посоката на вятъра, от коя страна да подгоним животните, какви кучета да използваме в гонката, колко време да продължи лова и т.н. Искаме гостите ни да са доволни във всяко едно отношение и наистина да почувстват тръпката от този вид лов. При повечето ловци адреналинът е толкова висок, че нямат търпение да приключим с гонката и да започнем следващата. Стартираме лова в 8,30 часа, като до 15.30 часа сме направили три гонки, но хората са толкова въодушевени, че им е трудно да спрат. Винаги приготвяме лека храна и топли напитки за всички, но заради невероятните животни в стопанството и начинът по който допълнително нахъсваме гостите си, по-голямата част от тях даже отказват да се хранят през деня и нямат търпение да започне новата гонка. Създаваме за хората една невероятна емоция, която е трудно да се опише с думи! Само този, който не е бил при нас – само той не знае какво е чувството, когато десетки елитни животни преминат през заснежeната гора и човек не знае към кое да насочи оръжието си, защото всички те са достойни за медал, продължава да разказва инж. Башлъ. За него да бъде част от всичко това е задължение, но и голяма чест. Той участва във всяка гонка, държи на добрата дисциплина на своите хора, но и на гостите, за да няма инциденти и всеки да запомни престоя си в стопанството с хубавите моменти и тръпката от един невероятен лов.
И макар че ловът за гостите приключва в 15,30 часа, за хората на инж. Севен Башлъ работата продължава до късно. Всички отстреляни диви свине се събират и се транспортират до ловния дом. Подреждат се така, че най-отпред да бъдат глиганите, след тях по-едрите свине, миналогодишните животни и приплодите. Едва след това се викат ловците от групата за обща снимка. При вида на животните страстите отново се разгорещяват, разказите от отминалия чудесен ден потичат с пълна сила и за всеки един от групата е гордост и чест, че се е справил, че е добавил още елитни животни в колекцията си и че е бил гост на хората от североизтока и на едно от най-добрите ловни стопанства в страната ни.
От гонките са доволни не само хората от ДЛС-Паламара и гостите им, доволни са ловците от съседните дружини, които често се хвалят, че след гонка при тях падат животни, достойни за медали. Служителите на стопанството не забравят и останалите ловци, в ловните райони на които няма толкова много животни. За тях, в края на всяка година, ръководството на териториалното поделение прави дарение от няколко животни. Хората от района се познават, помагат си и държат на добрите си взаимоотношения. Жестът на Севен Башлъ печели местните и тук бракониерите са рядкост.
И накрая. Преди да си тръгнем от Паламара е време да отправим една покана към всички, които още сега могат да се организират и да гостуват в стопанството. Не се колебайте! Чака ви един невероятен лов, с много трофеи и адреналин като за световно! Не можем да ви разкажем всичко, но можем да ви покажем на какво сме способни.
Очакваме ви!