Срещаме Ви с инж. лесовъд Владислав Георгиев, Директор на Държавно горско стопанство Варна от есента на 2023 г. Започва от най-ниско ниво с близо 14 години опит като инженер лесовъд и зам. директор на ДГС Варна. Роден е в град Варна, живее и работи в град Варна, създал е семейство тук, милее за благото на града нѝ. Работи за създаването на нормални условия за живот за бъдещото подрастващо поколение. Професията, която е избрал за него е призвание, защото „Дървото дава живот“. Заедно с целия си екип работят гората да бъде опазена, поддържана и увеличена, да остави добро наследство и да бъде пример за идните поколения.
Проф. Георги Калагларски, част от УС на Съюз на бълагрските журналисти /СБЖ/, се обръща за съдействие към Държавно горско стопанство Варна /ДГС Варна/. Договарят се за бъдещи съвместни инициативи, както и за определяне състоянието на парка към „Международен дом на журналистите“.
На 09 май 2024 г. от ДГС Варна подготвиха почвата и предоставиха дървесни видове от бук и кедър. Лично инж. Георгиев заедно със своя екип, членове на УС на „СБЖ“ и журналисти засадиха фиданки от бук и кедър в парка към „Международен дом на журналистите“. Като се споразумяха са съвместни последващи грижи през есентта на т.г. и следващата, до тяхното израстване. Инициативата и подготовката започват значително по-рано. Инж. Георгиев и проф. Калагларски посещават парка към „Международен дом на журналистите“ за определяне състоянието на флората и фауната в прилежащия парк.
Паркът е част от Природен парк „Златни пясъци“, който е под управлението на Национално управление по горите, чрез Държавно горско стопанство Варна, чиято основна цел е опазване и поддържане на биологичното и ландшафното разнообразие.
Това, което прави силно впечатление на инж. Георгиев е, че паркът е много добре поддържан. Относно дървесната растителност сподели, че е дълголетна, в добро състояние, предаваща един изящен облик на парка. „Интересна е комбинацията от широколистни и иглолистни дървесни видове, които са характерни, някой от тях не толкова за Черноморския ареал. По Черноморието сме с изразен средиземноморски климат, като подходящата растителност е от местни широколистни видове. В периоди на засушаване да могат да бъдат устойчиви, както и да предпазват терените от разрушаване.“ Релефът към бреговата ивица е с изразен свлачищен, стъпаловиден характер с храсталовидна и гъста растителност, за която е на мнение да се запази.
Инж. Георгиев изрази специални благодарности към проф. Георги Калагларски за съвместното сътрудничество и инициативaта.
Паркът към „Международен дом на журналистите“ е един от проектите на Антон Новак. Новак е изключителен общественик, който отдава над 35 години от живота си за сътворяването на „зеления облик“ на град Варна. Едни от най-популярните му проекти са Морската градина и паркът към музея „Владислав Варненчик“.
В административно отношение Държавно горско стопанство Варна е поделение към Североизточно държавно предприятие /СИДП/ със седалище и адрес гр. Шумен. Териториалния обхват на ДГС Варна е близо 25 хиляди хектара. Обхваща гори във Варна, Белослав, Аврен, Аксаково и част от Община Долни Чифлик, като общият брой землища са 51.
Едно от най-големите предизвикателства пред ДГС Варна през 2023 г. е овладяване на бедственото положение разразило се на територията на Община Варна. „Това е прецедент. Досега не се е разразявала буря в такъв мащаб“, сподели инж. Георгиев. За справяне с бедственото положение се включват над 18 служители доброволци, Общинската управа, както и председателят на УС на СИДП Александър Арамов, за разчистване на повече от тридесет опасни паднали и начупени дървета създаващи опасност за живота и здравето на населението. Всеки един служител получава официални благодарности с грамоти от кмета на община Варна, Благомир Коцев. „Надявам се да няма повече такива случаи“, каза Инж. Георгиев и добави: „но ние сме институция, която ще бъде винаги на първа линия за оказване на пълно съдействие и при хубави и при неприятни поводи. Това е нашата мисия.“
Последици върху горите от човешката небрежност
В териториалния обхват на ДГС Варна през 2023 г. има регистрирани 21 броя горски пожари от низов тип, като опожарените територии са с площ 790 дка. За съжаление, причината е човешка небрежност. Инж, Георгиев изрази дълбока благодарност към комисар Тотев. Благодарение на добрата организация и бърза реакция между службите пожарите се локализират на минимални площи. Има една по-тежка ситуация през 2022 г. в землището между с. Здравец и с. Бенковски на площ от 1 000 дка. Близо една седмица ежедневно с участието на доброволци, армията, с целия екип на пожарна безопасност се борят за овладяване на пожара.
…и незаконна сеч
От началото на 2024 г. в териториалния обхват на варненското горско стопанство са извършени 204 проверки, като са издадени 11 броя актове за административни нарушения. През 2023 г. са извършени 269 броя проверки на сечища, превозни средства, домове на физически лица, въз основа на които са издадени 25 броя актове за административно нарушение и са задържани вещи предмети в полза на държавата.
През 2023 г. от ДГС Варна са залесени 71 дка с топола. Извършено е попълване на 66 дка от 1 до 3 годишни горски култури, за които ДГС има грижа до третата им година, а за тези които попадат в обхвата на Натура 2000 ДГС има грижа до петата им година. Процента на прихващане се определя чрез инвентаризация пролет и есен. Това включва поливане, окопаване. Окопаване е извършено на площ от 384 дка. Осветление е извършено на 743 дка. Осветлението е необходимо да се прави, за да се даде простор за разстеж на бъдещата гора. Като голяма част от дейностите са субсидирани от европейски проекти и програми. Подпомагане на естественото възобновяване на площ от 4 188 дка.
През 2024 г. е планирано залесяване на площ от 109 дка, отглеждане на култури на площ от 629 дка, подпомагане естественото възобновяване на 2 735 дка и провеждане на отгледни сечи и осветление на 311 дка.
Спрямо заложеното в плана за период от десет години, от 2017 г. насам, ДГС Варна са в преизпълнение на плана за залесяване на горските територии.
В началото на месец април се провежда традиционният празник на лесовъдите под надслов „Седмица на гората“. Празникът се провежда от началото на XX в. с малки прекъсвания между Първата и Втората Световна война. Програмата на ДГС Варна е плътна, като в два от дните се извърши почистване на горските територии. Това е един сериозен проблем за Варна.
Голяма част от горите нѝ са подложени на системни замърсявания.
„Повече от пет години се стараем при получаване на сигнали от граждани, държавни институции да си вършим съвестно работата като почистваме замърсяванията. Участваме в редица инициативи.“ По време на „Седмица на гората“ от ДГС Варна залесяват. Всеки, който желае да се включи. Програмата е налична в сайта на СИДГП, също и в сайта на Министерство на земеделието и храните.
На варненско горско стопанство вратите са отворени всеки ден за всеки един гражданин.
ДГС Варна участват в инициативи по почистването на нерегламентирано замърсени горски територии по време на кампанията „Да изчистим България за един ден“. През есента на 2023 г. са събрани над 20 тона отпадъци на замърсени терени в землището на община Аксаково. Кмета на община Аксаково оказва съдействие за депониране на материалите.
Т.г. в „Седмица на гората“ с кмета на район Приморски, се реализира почистване в един от най-атрактивните райони – Национален природен парк „Златни пясъци“. Величествен с площ над 1300 хек, като над 1 110 хек са на територията на ДГС Варна. Изключително добре поддържан природен парк, чист в непосредствена близост до града. Паркът е учреден преди повече от 80 с постановление от Министерски съвет и е „зелените дробове“ на нашия град.
Планирани са почиствания през 2024 г. на територията на район Аспарухово. Като районният кмет, Ивайло Маринов, ще подсигури контейнери за депониране на отпадъците.
Т.г. професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ чества 100 години от основаването й. Тук се подготвят професионални кадри за горското стопанство. Освен изключителен писател и деятел, защитник на дивната природа, Николай Хайтов е бил и лесовъд. Тази година ДГС Варна, както и СИДП Шумен ще се включат активно в честванията.
„Добрите дела трябва да бъдат обществено достояние. Човек всеки ден трябва да се стреми да прави нещо добро. Каква по-добра инициатива от това?“
Желанието на инж. лесовъд Георгиев е заедно с екипа си да бъдат един добър образец за подражание за цялата горска система.
От 2016 г. насам СИДП Шумен и в частност ДГС Варна имат обучени експерти лесовъди, които могат да провеждат открити уроци по горска педагогика. Тяхна основна цел е още от най-ранна детска възраст под формата на интерактивни игри да бъдат запознати с това какво представлява лесовъдстката професия, по какъв начин трябва да се грижат за природата и да я пазят.
Мисията на ДГС Варна
Горите са едно от най-големите природни богатства в България. Тяхната оценка е за стотици милиарди. Това е нещо, което го е имало преди нас и ще го има и след нас. Основната задача на горските стопанства е да ги увеличават, поддържат и подобряват тяхното състояние. „Горската екосистема е един сложен организъм и труден за разбиране, но ние да съществуваме като човечество без гората няма как да се случи. Стопанството е с над 100 годишна история и сме длъжни да го запазим като действаща горска единица, което да бъде полезно за всички.“
„Живеем в период на засилена урбанизация. Увеличаваме и работата по почистване на горските територии. В момента една от най-дискутираните теми в световен мащаб е борбата с климатичните промени. Задачите на лесовъдите е на места, където е планирано вследствие на природни и антропогенни нарушения да залесяваме с устойчиви местни видове, подходящи за нашата климатична област.“
Инж. Георгиев апелира към всички граждани, това което е останало като наследство да се поддържа и да се опазва. „Защото едно дърво да придобие величествени размери изисква десетки години“.
Автор: Радостина Арсова