Близо два часа ловци от Попово и експерти от СИДП и РДГ-Шумен обсъждаха мерките за борба с АЧС
Какво ще се направи, за да се възстанови популацията на дивата свиня след засиленият отстрел, който се извършва заради предотвратяване навлизането на територията на страната на заболяването африканска чума по свинете? Ще се запази ли разнообразният генофонд, ако броя на дивата свиня бъде сведен до минимум? Това бяха част от въпросите, които бяха дискутирани по време на среща между експерти от Североизточното държавно предприятие и РДГ-Шумен с над 100 ловци от Ловно-рибарско сдружение „Попово“. На срещата присъстваха председателите на 41 ловни дружини към сдружението, ветеринарни лекари и ловни специалисти.
Ловците поискаха от ловният експерт на СИДП инж. Тервел Стефанов подробно разяснение за местата и съоръженията за обработка на дивеча, както и отпадните продукти, които остават след всеки лов. Инж. Стефанов за пореден път акцентира пред присъстващите, че броя на дивите свине трябва да намален значително, за да може загубите да бъдат минимални ако АЧС влезе и в България. Той запозна участниците в срещата с указанията на ИАГ, за превантивни мерки срещу заболяването, както и тяхното прилагане по места. Обсъдени бяха и отделни детайли по мерките. Инж. Стефанов обясни, че видимо болните животни трябва да бъдат отстрелвани приоритетно, дори и по време на друг вид лов.
По време на срещата в Попово беше проведено обучение от специалисти от ОБДХ за разпознаване на болни животни и взимане на проби след лов. Бяха обсъдени и мерките за биосигурност, за да не се допуска разпространение на АЧС.