Африканска чума по свинете (АЧС). Болестта на е опасна за хората, но нанася големи икономически загуби. Опасност от проникване на болестта в България.
КАКВИ МЕРКИ СА ПРЕДПРИЕТИ?
- Засилен е контролът в пристанища и граничните пунктове на личния багаж на пътниците, идващи от страни, в които е установена АЧС. Такива страни засега са Естония, Латвия, Литва, Полша, Молдова. Украйна, Беларус, Русия, Румъния и Чехия.
- Проверява се за суровини и храни от животински произход, които не са претърпели термична обработка и биха могли да пренесат вируса на АЧС. Такива продукти ще бъдат конфискувани и унищожавани.
- Подробно информирани за опасността са съответните кметове и хората, отглеждащи свине.
- Въведеждат са мерки за засилване на контрола върху гъстотата на популацията диви свине в страната. Особено внимание се обръща на общините по поречието на Дунав и на островите по реката, общините в област Силистра и Добрич по сухоземната граница с Румъния.
- Въведен е засилен контрол в общините със стада източнобалкански свине в областите Бургас, Варна и Шумен, където е разпоредено максимално редуциране на популацията диви свине. Ловът трябва да се извършва без да бъде застрашен биологичният вид.
ИАГ призовава ловците за по-интензивен индивидуален отстрел с цел намаляване на популацията на дива свиня.
КАКВО ДА НАПРАВИМ, АКО НАМЕРИМ ТРУП НА ДИВА СВИНЯ?
- Ловците трябва незабавно да информират официален ветеринарен лекар за всички намерени умрели диви свине, промяна на здравния статус, поведението и/или изменение от нормалния вид на вътрешните органи. Трябва да се предоставят проби от дивите животни.
- След първичната обработка на отстреляните диви свине, трябва да се обезвредят – чрез загробване или изгаряне – кожата, карантията и други странични и отпадни продукти.
КАКВИ СА СИМПТОМИТЕ НА АЧС?
При европейските диви прасета инфекцията причинява много тежки, но неспецифични общи симптоми като треска, слабост, намаляване на апетита, двигателни нарушения и проблеми с дишането. Може да възникне диария, тенденция към кървене (кървене от носа, кървава диария, кървене от кожата). Болните животни понякога показват намалена готовност за движение или други аномалии като движение, болка и дезориентация. Болестта засяга и двата пола и всички възрасти и смъртта на животните настъпва почти винаги в рамките на една седмица. При транжиране на трупа и разрязване на парчетата, намерени от ловеца в органите на животното, трябва да се обърне внимание на уголемените, „кървави“ лимфни възли, разширения далак и финото кървене на точки или на петна в органите, кожата или под кожата. Белите дробове и дихателните пътища често се пълнят с пяна. Липсата на такива аномалии не изключва наличието на АЧС. При стадата от свине в Африка, оцелелите животни често също са заразени.
ЗАРАЗНА ЛИ Е АЧС ЗА ХОРАТА?
Болестта не може да бъде предадена на хората. Те могат да бъдат само преносители. Домашните свине и дивите свине са еднакво податливи на вируса. Заразеното свинско месо е напълно безвредно за хората и може да се яде.
КАК СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА АЧС?
Болестта може да се предава пряко от животно на животно или непряко чрез заразени предмети и продукти. Заразата може да бъде пренесена с калта по колелата на транзитиращ камион или чрез заразена храна от /диво/ свинско /колбаси, пушена шунка и т.н./ Вирусът може да оцелее в продължение на няколко месеца. Изключително важна е биосигурността на паркоместа, гари или гранични пунктове. Контейнерите за отпадъци трябва да бъдат запечатани. Няколко небрежно изхвърлени парченца салам биха могли да донесат заразата.
АФРИКАНСКАТА ЧУМА ПО СВИНЕТЕ ЧУКА НА ВРАТАТА. КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ СЕГА?
Акцентът трябва да е върху превантивните мерки. Това включва лов на дива свиня по всички законни начини и най-вече на младото поколение. Целта е да се намали гъстотата и броя на животните. Другият фокус е върху биосигурността: транзитно превозваните отпадъци трябва да бъдат в запечатани контейнери, за да не могат дивите животни да се разболеят от заразени парчета месо. Третият фокус трябва да е върху ранното откриване на съмнителни трупове, които трябва да бъдат оставени на място и компетентните ветеринарни служби трябва да бъдат уведомени незабавно. Поради опасност от пренасяне на заразата преместването на трупа е допустимо само в плътно затворен контейнер от съответните служби.