
30 години програма LIFE в България ще отбележи екипът на СИДП по време на Седмицата на гората 2022. На входа на предприятието вече е поставен огромен транспарант, който дава кратка информация за свършеното по програмата в страната ни, както и за двата мащабни LIFE проекта, по които в момента работи екип от предприятието.
Българските гори от втората половина на 20-ти век до момента претърпяват значителни промени. От 60-те години досега площта на горските територии значително се увеличава – с над 6 милиона декара, а запасът в горите се е увеличил с близо 500 милиона м3. През последните две десетилетия все по-голямо внимание се обръща и на устойчивото управление и опазване на горите. Традиционното залесяване в много случаи се замества с природосъобразни методи за естествено възобновяване на горите с местни видове.
Значителен принос за подпомагане на устойчивото стопанисване на горите през последните години имат европейските фондове и финансови инструменти, с подкрепата на които са реализирани множество дейности в горите. Българските горски структури до момента са изпълнили общо над 150 проекта, финансирани по Програмата за развитие на селските райони, Оперативна програма „Околна среда“, Оперативна програма „Административен капацитет“, програма ФАР, трансгранични програми и т.н.
Положително въздействие през последните 10-на години имат и успешно изпълнените проекти в горския сектор с подкрепата на програма LIFE на Европейската комисия. Тези проекти са добър пример за успешно сътрудничество между държавната горска администрация, структурите, управляващи горски територии и неправителствените природозащитни организации.
В момента експерти на Североизточно държавно предприятие работят по два LIFE проекта: „Мерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България“ – LIFE18 NAT/BG/001051 и „Горите на Североизтока“ LIFE19 NAT/BG/001133 – LIFE IASHAB.