Международна работна среща между лесовъди от ROMSILVA и СИДП ще се проведе на 30 юни

Разработването на мерки за подобряване на състоянието на полезащитните горски пояси в Добруджа е първа и най-важна стъпка за тяхното бъдещо устойчиво стопанисване като част от дългосрочна държавна политика. Това стана ясно по време на Националната конференция „Предизвикателства за устойчивото стопанисване на полезащитните горски пояси в условията на климатични промени“, която се проведе в Добрич. Събитието събра водещи представители на всички основни заинтересовани страни – държавната администрация на национално, регионално и местно ниво, собствениците и стопани на горски територии, научната общност, неправителствения сектор за обсъждане на ключови въпроси, свързани с бъдещето на горските пояси през призмата на променящия се климат. Основен акцент на конференцията беше представянето и обсъждането на проект на „Регионална програма за полезащитните горски пояси на територията на Североизточно държавно предприятие ДП гр. Шумен“.
Полезащитните горски пояси са линейни горски структури с дълга история и изключително важна противоерозионна, ветрозащитната и влагозадържащата роля, създадени за защита на земеделските земи и за предоставяне на местообитания на местни и прелетни видове, смекчавайки негативното влияние на климатичните промени. Това прави изключително важна задачата за определянето на ясна дългосрочна политика за тяхното възстановяване. Първа и най-важна стъпка е разработването и приемането на мерки, които са част от регионалната програма за устойчивото им управление, категорични са специалистите. Като част от мерките бяха посочени прецизиране и отстраняване на грешки и неточности в кадастралната карта и кадастралния регистър по отношение на полезащитните пояси. Като важна стъпка от програмата е предвидено разработването и приемането на система от лесовъдски мероприятия, включително сечи за поддържане и подобряване състоянието на поясите, както и актуализиране схема за залесяване с подходящи дървесни видове. Предлаганите мерки включват оптимизиране на дейността на горските разсадници, с цел производство на посадъчен материал за залесяване и попълване на полезащитната мрежа. За прилагането на мерките е необходимо е постигането на консенсус между заинтересованите страни, единодушни са участниците в конференцията.
През втория ден на работната среща се проведе теренното посещение с лесовъди от различни структури на сектор „Гори“, национални и регионални медии. Участниците в конференцията имаха възможност да видят както съхнещи пояси, така и новосъздадени, със средства по програма Life на ЕС.
Във форума взеха участие заместник министърът на МЗХ инж. Стоян Тошев, изпълнителният директор на ИАГ Асен Марков, заместник изпълнителният директор инж. Росен Райчев, директорът на Института за гората към БАН чл.кор. Георги Георгиев, доц. Георги Костов от ЛТУ-София, представители на МЗХ, РДГ, ЮИДП, БДЗП и мн.др,
Подобни публикации